"Вони тестують ЗСУ". Муженко вважає, що чергове загострення з Росією буде перед 30-річчям незалежності України
Про це він розповів в інтерв'ю "ВВС News Україна", оприлюдненому 1 травня.
Муженко зазначив, що зараз очікують на двосторонню зустріч президента України Володимира Зеленського і глави Кремля Володимира Путіна.
"Це період, коли росіяни будуть дивитися на реакцію України та західних партнерів на дії Росії у квітні", – пояснив ексголовнокомандувач ЗСУ.
Він додав, що Росії потрібен час, "щоб усе осмислити" та внести зміни у стратегічне й оперативне планування.
"І вони тестують дії ЗСУ – як реагували на тих напрямках, де продемонстрували загрози", – підкреслив Муженко.
Генерал розповів, що в другій половині липня розпочнеться переміщення військової техніки в Білорусь для проведення навчань "Захід 2021".
"Думаю, буде циклічність загострень, особливо перед 30-річчям незалежності України. А також у вересні під час навчань "Захід 2021", – додав він.
30-ту річницю незалежності Україна святкуватиме 24 серпня.
Контекст:
Відразу після анексії Криму у 2014 році Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти і докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.
22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі від опівночі 27 липня. Українська сторона регулярно заявляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню.
На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що противник веде снайперський вогонь. 1 квітня в Офісі президента України повідомили, що від початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню понад 570 разів. Цього року загинуло більше ніж 30 українських військових.
РФ із кінця березня нарощувала війська поблизу кордону з Україною і в окупованому Криму. Українська розвідка повідомляла, що Росія хотіла розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території за допомогою введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.
Начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов говорив 14 квітня, що РФ стягнула до кордону з Україною щонайменше 89 тис. військових. Верховний представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки Жозеп Боррель заявляв 19 квітня, що біля українських кордонів сконцентровано приблизно 100 тис. російських військових. Прессекретар Пентагону Джон Кірбі, не називаючи точну чисельність російських сил, зазначав, що "це найбільше нарощування сил, яке ми бачили із 2014 року".
Міністр оборони РФ Сергій Шойгу 13 квітня сказав, що Росія протягом трьох тижнів перекинула до "західних кордонів" дві армії і три з'єднання повітряно-десантних військ, усіх їх залучили до навчань, які завершать протягом 14 днів.
22 квітня Шойгу заявив, що всіх поставлених цілей "перевіркових заходів у Південному та Західному військових округах" досягнуто, і що із 23 квітня війська почнуть повертатися в пункти постійної дислокації. Водночас він повідомив, що техніку й озброєння 41-ї загальновійськової армії, які залучатимуть до навчань у вересні, залишать на полігоні Погоново у Воронезькій області.
Росія частково відвела військових з окупованого Криму, але на східному кордоні України, у Воронезькій області, вони залишилися, говорив голова Державної прикордонної служби України Сергій Дейнеко 28 квітня.