З України від початку повномасштабної війни виїхало 2 млн людей – ООН

З України евакуювалося понад 2 млн людей
Фото: EPA
Кількість людей, які вимушено покинули Україну через повномасштабне вторгнення РФ, сягнула 2 млн. Про це інформує 8 березня у Twitter управління верховного комісара ООН у справах біженців (UNHCR).

"2 млн людей втекли з України протягом 12 днів", – ідеться в повідомленні.

На сайті UNHCR уточнюють, що кількість біженців із 24 лютого сягнула 2 011 312. Окреме управління наводить дані про 96 тис. осіб, які було переміщено до Російської Федерації з Донецької та Луганської областей у період із 18-го до 23 лютого.

Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Гранді наголошував, що це криза з біженцями у Європі, темпи якої найшвидші від часів Другої світової війни.

Практично всі, хто виїхав із країни, – жінки, діти та люди похилого віку. Чоловікам віком від 18 до 60 років, крім деяких категорій, Україна заборонила виїзд на час воєнного стану увечері 24 лютого.

Контекст:

Уранці 24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення російських військ до України. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація та денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) та сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по низці аеродромів та інших військових об'єктах. Російські війська атакують житлові квартали, дитячі садки й лікарні. РФ застосовує в Україні реактивні системи залпового вогню "Град" і "Ураган", завдає авіаударів.

Точна кількість жертв російської агресії наразі невідома. Українська влада повідомляла, що станом на 28 лютого загинуло 352 мирні жителі, поранення дістало 2040 осіб (новіших даних влада не публікувала). Відомо, що серед загиблих в Україні – 38 дітей. Про втрати серед українських військовослужбовців президент України востаннє говорив 25 лютого – протягом першого дня війни, за його інформацією, загинуло 137 військовослужбовців.

Втрати російських окупантів станом на 8 березня становили понад 12 тис. осіб убитими, пораненими й полоненими. Також, за даними Генштабу, РФ втратила за цей період 303 танки, 48 літаків, 80 вертольотів, три судна, сім безпілотників та іншу техніку.

27 лютого Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН, вимагаючи "притягнути Росію до відповідальності за спотворення поняття геноциду для виправдання агресії". Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну, а 3 березня повідомив про початок розслідування. 7 березня в суді ООН у Гаазі розпочалися слухання за позовом України до Росії про геноцид.

Через вторгнення РФ в Україну західні країни запровадили проти Росії санкції, зокрема персональні проти Путіна. Після введення санкцій у Росії оновилися історичні максимуми падіння курсу рубля щодо євро та долара. Санкційні заходи призвели до обвалу економіки країни-агресора. Санкції мають намір розширювати й надалі.