Заблоковані чорноморські порти – одна з найбільших проблем промислових підприємств України – Associated Press
Автори зазначають, що до війни металургія була опорою економіки й займала третину експорту України. Але цю тенденцію зруйнували російські війська, які взяли під контроль промислові центри Донецької та Луганської областей. Через війну завод працює не на повну потужність, третина з понад 10 тис. працівників простоює.
Associated Press пояснює, що повернутися до нормального рівня виробництва "Запоріжсталі", як і багатьом промисловим підприємствам в Україні, заважають перебої з постачанням електроенергії внаслідок російських ракетних атак, пошкодження інфраструктури і блокування чорноморських портів.
У матеріалі наголошують, що саме блокада є однією з найбільших проблем для "Запоріжсталі", роботу якої переривали лише двічі за її майже 90-річну історію – під час Другої світової війни і невдовзі після вторгнення Росії в Україну. Тепер замість кораблів замовлення перевозять переважно залізницею, що підвищує вартість не тільки транспортування, але й виробництва та сировини.
Журналісти наголошують, що до війни завод міг зібрати партію сталі, наприклад, для виробництва холодильників і доправити її покупцям за місяць чи два, через блокаду портів зараз доправлення може тривати три місяці й більше. Тому завод був змушений скоротити географію клієнтів, розповів агентству гендиректор "Запоріжсталі" Роман Слободянюк: раніше підприємство працювало із замовниками майже у 60 країнах, зараз їх стало вдвічі менше. Війна вплинула на здатність комбінату виконувати замовлення для багатьох африканських країн і більшості країн Близького Сходу, оскільки до війни приблизно 90% металургійної продукції експортували морем, бо це було набагато дешевше.
Наразі комбінат орієнтується на найближчі європейські країни й ринок США, куди можна доправляти продукцію через польські морські порти. Водночас український KSE Institute підрахував, що збитки українського бізнесу внаслідок війни становлять $13 млрд. 2022 року обсяг виробництва скоротився приблизно на третину, а цьогоріч Міністерство економіки прогнозує зростання лише на 1%. За словами генерального директора "Метінвесту" Юрія Риженкова, відновлення ланцюгів постачання, передусім розблокування чорноморських портів, відновить компанію.
Контекст:
Президент ОП "Укрметалургпром" Олександр Каленков констатував, що гірничо-металургійний сектор опинився у стані важкої кризи і працює лише на 15% своєї потужності. За його словами, галузь потребує відновлення державної підтримки, зокрема в питаннях тарифної політики, яка має бути послідовною й передбачуваною. Основна причина різкого обвалу – російська агресія, що призвела до руйнування українських підприємств, і обірвання логістичних ланцюжків через блокування чорноморських портів для експорту продукції.
Заступник міністра економіки – торговий представник України Тарас Качка назвав рекордний обвал експорту металопродукції трагедією для української металургії Також він заявив, що Мінекономіки 2023 року працюватиме над розширенням українського експорту – зокрема, уряд намагатиметься розблокувати морські шляхи і продовжити дію безмитних режимів торгівлі з ЄС, США та Великобританією.