Західні партнери ще до повномасштабного вторгнення РФ пропонували Зеленському покинути Україну – заступник глави ОП Сибіга
Західні партнери ще до повномасштабного вторгнення РФ пропонували президенту України Володимирові Зеленському покинути країну. Про це виданню НВ заявив заступник глави Офісу президента України Андрій Сибіга.
За його словами, союзники України пропонували главі держави створити "уряд в екзилі" ще 19 лютого – під час Мюнхенської конференції з безпеки.
"Тоді президенту запропонували залишитися, на що він відповів: "Я снідаю в Києві [до вильоту в Мюнхен] і вечеряю в Києві [повернувшись до столиці України того самого дня]". Це історичний факт", – згадав Сибіга.
Він зазначив, що така пропозиція партнерів України стала наслідком того, що спочатку на Заході мало хто вірив у здатність України вистояти в повномасштабній війні з Росією.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення російських військ в Україну. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація та денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) і сходу.
Зеленський розповів в інтерв'ю американському телеканалу NBC, відео якого опубліковано 29 червня в Telegram-каналі президента України, що йому багато разів пропонували евакуюватися з країни в безпечне місце та керувати процесами віддалено, але він свідомо відмовився.
"У перший день війни багато лідерів телефонували мені й казали, що треба тікати. Це було щиро, вони хотіли допомогти. Вони казали, що готові надати все, що потрібно: літаки, гелікоптери, автомобілі. Я відмовився і сказав, що нам потрібна зброя і ми залишимося тут", – згадав президент України 24 лютого.
20 березня ГУР Міноборони України повідомило, що в Україну почали прибувати чергові групи бойовиків, пов'язаних із власником ПВК "Ліга" ("Вагнер") Євгеном Пригожиним (його називають "кремлівським кухарем" та наближеною до Путіна людиною). За даними розвідки, головні "мішені" найманців – Зеленський, глава Офісу президента Андрій Єрмак і прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк говорив в інтерв'ю "Українській правді", яке вийшло 9 березня, що спроб замаху на Зеленського, за його оцінкою, було понад 10.
У перші дні повномасштабного вторгнення Росії в районі будівлі Офісу президента вели боротьбу з диверсійними розвідувальними групами РФ. Про це секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов розповів в інтерв'ю "ВВС News Україна", яке вийшло 14 квітня.
У Кремлі заперечують, що планували вбивство президента України.