Захисники Маріуполя відмовилися покидати місто – Зеленський
"Я розумію, на що це схоже для військового. Вони сказали, що... Але я їм дав це право вибору. Вони сказали: "Ми не можемо, тут поранені люди. Ми не кинемо поранених". Мало того, вони сказали: "Ми не кинемо вбитих". Щоб ви зрозуміли: у місті валяються трупи на дорогах, на тротуарах", – сказав він.
Президент України зазначив, що в Маріуполі багато вбитих російських солдатів і громадян України, і "їх ніхто не прибирає".
"Усередині [міста] є наші війська. [...] Там, де вони можуть залізти, – там вони й зайшли, російські війська. А в якусь частину міста вони не зайшли, бо є наші хлопці, котрі відмовилися виходити на їхні заклики. Мало того, сім'ї цих хлопців зверталися до мене. Я розмовляв із цими хлопцями. Я говорю з ними – раз на два дні точно виходжу на зв'язок, дуже намагаюся знаходити на це час, для мене це важливо, – що я все розумію, хлопці, ми обов'язково повернемося... Але якщо ви відчуваєте, що вам треба бути і ви відчуваєте, що так правильно і що ви можете вижити, – зробіть це", – пояснив Зеленський.
Він наголосив, що захисники Маріуполя "не готові залишити навіть мертвих військових", і це має страшний вигляд.
"Десь поховати, закопати як сміття – вони не готові. Причому не офіцерів, а всіх. Тому вони захищають місто, захищають поранених, захищають мертвих, яких хочуть поховати. Ми просили їх (російських військових. – "ГОРДОН") нам вивезти трупи. Нам не дали вивезти ні трупи, ні поранених, нікого. Я не знаю, чи везуть вони російських солдатів в інший бік, куди вони вивозили наших дітей", – сказав Зеленський.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюють)
Контекст:
Маріуполь – найбільше портове місто на березі Азовського моря. Бої за місто тривають від початку російського вторгнення. Мер Маріуполя Вадим Бойченко говорив, що російським військам не вдалося взяти штурмом Маріуполь і вони почали скидати на нього авіабомби, обстрілювати з артилерійських гармат та реактивних систем залпового вогню житлові квартали. Жителі оточеного Маріуполя через російських окупантів залишилися без води, світла, тепла та зв'язку. У місті є проблеми з медикаментами та харчовими продуктами.
Приблизно протягом трьох тижнів – до 14 березня – евакуації з міста не проводили через постійні обстріли з боку російських окупаційних військ, але потім у жителів з'явилася можливість покинути місто приватним транспортом через спеціальний коридор.
За інформацією Держстату, до повномасштабного російського вторгнення в Маріуполі жило приблизно 450 тис. осіб. Скільки людей залишається в місті зараз, достеменно невідомо. 22 березня Зеленський говорив про 100 тис. людей, Бойченко 24 березня – про 200 тис.
Радник мера Маріуполя Петро Андрющенко повідомив, що у спробі взяти місто бере участь приблизно 14 тис. російських військових. Це майже 10% від загальної кількості всього окупаційного угруповання, яке вторглося в Україну.
Обороняють місто полк Нацгвардії "Азов", 36-та окрема бригада морської піхоти, 501-й окремий батальйон морської піхоти, 1-й окремий батальйон морської піхоти і 12-та бригада Національної гвардії.
Влада Маріуполя вважає, що окупанти хочуть захопити місто, щоб "пробити коридор" із Ростовської області РФ до окупованого Криму.