"Зараз ми бачимо велику загрозу". Зеленський на саміті "Великої сімки" запропонував розмістити міжнародних спостерігачів на кордоні з Білоруссю
Президент України Володимир Зеленський, виступаючи через відеозв'язок на саміті "Великої сімки" 11 жовтня, спростував підготовку Україною військових заходів стосовно Республіки Білорусь і заявив про постійні спроби Росії безпосередньо втягнути РБ у війну, яку РФ розв'язала проти України. Відео виступу Зеленського опублікували 11 жовтня на сторінці українського лідера у Facebook.
"Мир можливий не просто тоді, коли є мир із одним сусідом, а коли він з усіма сусідами. І я хочу звернути увагу на одну країну. Територію Білорусі вже застосовують для ударів по Україні. І зараз бачимо більшу загрозу", – заявив український президент.
За його словами, Росія намагається прямо втягнути Білорусь у війну, розігруючи провокацію із твердженнями про те, що Україна нібито готує удар по РБ. Зеленський констатував, що опосередковано РФ уже втягнула Білорусь у розв'язану Росією війну в Україні і тепер прагне втягнути безпосередньо.
"Україна не планувала і не планує військових заходів проти Білорусі. Нас цікавить тільки відновлення нашої територіальної цілісності. Але щоб повністю зняти цю провокацію, щоб зняти ці наративи, які звучать від [самопроголошеного президента Білорусі Олександра] Лукашенка, щоб зняти навіть припущення щодо будь-якої загрози нібито від нас, ми пропонуємо своє рішення", – сказав президент України.
На думку Зеленського, на кордоні України та Білорусі можна розмістити місію міжнародних спостерігачів з моніторингу безпекової ситуації, а її формат можуть розробити українські дипломати.
"І я прошу вас на рівні "Групи семи" підтримати цю нашу ініціативу", – закликав український лідер.
Контекст:
24 лютого Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, зокрема з Білорусі, хоча за кілька днів до цього міністр оборони республіки запевняв українського колегу, що загроз Україні з боку Білорусі немає. На початку квітня північні регіони України звільнили від російських окупантів. Після цього з території Білорусі окупанти запускали по українських об'єктах ракети.
За даними української розвідки за 29 вересня, у Білорусі готують місця для розміщення 20 тис. мобілізованих із Росії, які мають поповнити дислоковані в республіці російські підрозділи.
Раді нацбезпеки і оборони України відомо, що Путін щодня чинить тиск на Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, щоб той почав збройну агресію проти України з боку Білорусі.
4 жовтня Лукашенко прямо визнав, що Білорусь бере участь у війні Росії проти України.
7 жовтня стало відомо, що Росія доправила до Білорусі, імовірно, для атак по західних регіонах України іранські дрони-камікадзе.
8 жовтня увечері посла України в Мінську Ігоря Кизима запросили до міністерства закордонних справ Білорусі, де йому вручили дипломатичну ноту про те, що Україна нібито планує завдати удару по території Білорусі. Інформація про "наміри завдати удару" не відповідає дійсності, заявили в МЗС України. У міністерстві не відкидають, що це вручення ноти може бути "частиною плану Російської Федерації зі здійснення провокації й подальшого звинувачення України".
10 жовтня Лукашенко заявив, що домовився з Путіним про розгортання "спільного регіонального угруповання військ" через нібито високий рівень загроз "на західних кордонах Союзної держави". Розгортання, за словами Лукашенка, розпочали 8 жовтня. 11 жовтня Лукашенко оголосив у Білорусі перевірку боєготовності збройних сил.