Засновник "Східного корпусу" Ширяєв назвав блокаду Донбасу "театром одного актора Семенченка"
Керівник харківського відділення громадянського корпусу "Азов" і засновник руху "Східний корпус" Олег Ширяєв заявив, що блокада Донбасу – особиста піар-акція народного депутата від "Самопомочі" Семена Семенченка.
Блокада залізничних шляхів сполучення з окупованими територіями Донбасу – це піар-акція народного депутата від "Самопомочі" Семена Семенченка. Таку думку озвучив ркерівник харківського відділення громадянського корпусу "Азов" і засновник руху "Східний корпус" Олег Ширяєв на своїй сторінці у Facebook.
"Блокада шляхів сполучення в зоні АТО. Багато було сказано щодо неї, багато гучних слів написано. Як і завжди, мені важливо було розібратися в суті і наслідках – саме для цього хлопці зі "Східного корпусу" поїхали на місце. Увесь цей час я аналізував отриману інформацію, матеріали з преси і, що найважливіше, – хто і в якому ключі подає цю інформацію, хто і як оцінює наслідки, хто і як в цьому дійстві замішаний", – написав він.
За словами Ширяєва, "висновки невтішні для тих, хто вірить у патріотизм".
"Тому що патріотизмом якраз там і не пахне – це основний висновок, який я зробив. Ми не побачили серед організаторів і ватажків блокади турботи про народ і його інтереси – вони живуть сьогоденням, шукають свою хвилину слави. Я не хочу брати участь в особистих піар-акціях і театрі одного актора Семена Семенченка. Його дії завжди славилися популізмом, але це вже виходить за всі рамки пристойності. Для мене і моїх побратимів він став символом того, у кого ні в якому разі не повинен перетворитися патріот і бойовий командир, – порожнє місце у формі і з теплим кріслом під дупою", – зазначив він.
Ширяєв вважає, що блокада, заявлена організаторами як акція "для зупинки контрабанди та звільнення наших полонених, виявилася черговою мильною бульбашкою і майданчиком для політичного піару тих, кому немає справи до збитку, що завдається бюджету країни і простим жителям".
"А саме нам з вами доведеться платити за ті наслідки, які принесе ця блокада. Вигоду з блокади в тому вигляді, у якому вона зараз проводиться, отримує Росія. Саме до купівлі вугілля у неї схиляють нас ті, хто не дають вивезти з Донецької та Луганської областей вугілля, видобуте, повторюю – видобуте, а не куплене! на наших шахтах. І вже всі забули про полонених... уже в планах – захоплення ТЕС і дешевий піар на злиднях", – заявив він.
Ширяєв підкреслив, що він проти свавілля олігархів, проти того, щоб хтось наживався на війні.
"Але я повторю ще раз свою думку: думайте, аналізуйте, оцінюйте. І постарайтеся побачити трохи далі, ніж теперішня вигода "борців за народне щастя". Про моє бачення розв'язання проблеми контрабанди в сірій зоні я напишу незабаром. Але однозначно вона буде відрізнятися від простого кришування її потоків, чим займаються зараз "герої" на чолі з Семенченком", – підсумував він.
26 грудня 2016 року ветерани добробатів оголосили про початок блокади "ЛДНР", вимагаючи звільнення заручників. У зв'язку з цим на теплостанціях виник дефіцит вугілля. Блокада поширюється і на постачання антрациту з територій, які контролюють проросійські терористи. До 26 січня були заблоковані дві залізничні гілки в Луганській області.
2 лютого учасники блокади перекрили залізничний переїзд біля Бахмута Донецької області. 6 лютого у поліції заявили, що поблизу міста Часів Яр Донецької області люди в балаклавах намагалися перекрити дорогу і перешкоджали роботі правоохоронців на трасі Бахмут – Костянтинівка.
10 лютого учасниками блокади була перекрита траса Ясинувата – Костянтинівка, де почалися інженерні роботи та облаштування місцевості. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман 14 лютого заявив, що потрібно розмежувати боротьбу з контрабандою та боротьбу з українським народом.
15 лютого Кабінет Міністрів України ухвалив постанову про введення тимчасових надзвичайних заходів в енергетичній системі України. Заходи спрямовані на мінімізацію використання вугілля антрацитової групи.
16 лютого президент Петро Порошенко заявив, що РНБО вже сьогодні ухвалить додаткові рішення про диверсифікацію джерел постачання енергетичного вугілля.