"Били, стріляли, залякували". Денісова розповіла, як окупанти ставляться до українських військовополонених

Денісова закликала ООН провести розслідування
Фото: Людмила Денісова / Facebook
Російські окупанти знущаються з українських військовополонених. Про це 4 квітня у Facebook заявила уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.

"РФ грубо порушує Женевську конвенцію про поводження з військовополоненими. Ці факти підтвердилися під час останнього звільнення з ворожого полону громадян України", – написала вона.

Омбудсменка передала, що саме їй розповіли після визволення з полону українські військовослужбовці.

"Тримали в полі, у ямі, у гаражі. Періодично виводили по одному: били прикладами, стріляли біля вуха, залякували. [...] Вивезли в невідомому напрямку та поселили в наметовому містечку за температури повітря -20 °C, унаслідок чого в багатьох хлопців відмороження кінцівок. До них ставилися як до в’язнів, морально тиснули, а під час прогулянок у дворику спускали собаку", – розповіла Денісова.

Українців, захоплених на острові Зміїний, окупанти доправили до Севастополя, де їх "місцеві репортери почали використовувати з метою пропаганди, розповідаючи про гуманну російську владу, яка організувала доставку полонених додому".

"Такі дії з боку РФ є порушенням ст. 13 Женевської конвенції про поводження з військовополоненими, у якій наголошується на гуманному поводженні з військовополоненими. Крім того, військовополонені завжди повинні бути захищеними, зокрема від актів насилля чи залякування, а також від образ та цікавості публіки", – наголосила Денісова.

Також, за її словами, "подекуди по декілька днів громадян України морили голодом".

Українська омбудсменка закликала комісію ООН із розслідування порушень прав людини провести розслідування дій в Україні російських військ.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

Україна і Росія обмінювалися військовополоненими двічі після масштабного вторгнення, яке почалося 24 лютого в Україну.

Перший повноцінний обмін відбувся 24 березня. Додому повернулися 19 українських моряків та 10 військовослужбовців. За даними української влади, натомість Україна видала 10 російських військових.

Другий обмін військовополоненими провели 1 квітня. Заступник глави Офісу президента України Кирило Тимошенко повідомив, що з полону повернулося 86 українських військовослужбовців, серед яких 15 жінок.

29 березня Денісова розповідала, що з російськими військовополоненими Україна поводиться в межах Женевської конвенції.

Восени 2019 року Росія відмовилася визнавати спеціальну комісію ООН із розслідування порушень гуманітарного права під час міжнародних воєнних конфліктів. Фактично, це відмова від дотримання Женевської конвенції.