Бурба про спілкування з полоненими із РФ: Їх обдурили, вони не готові воювати морально, вони не мають мотивації
"Я спілкувався з полоненими, але ще не спілкувався із Силами спеціальних операцій, зі спецпризначенцями російськими. Є полонені танкісти, сухопутники... Вони не мають мотивації. А мені важливо зрозуміти, як діятимуть спецпризначенці, які в нього завдання... А прості хлопці... Там обман", – сказав Бурба.
Зі спілкування з полоненими він зробив висновок, що одним сказали, ніби вони їдуть не на війну, а на навчання, іншим – що "ви зайдете – вас зустрінуть".
"Найголовніше – їх обдурили. Вони не готові морально, не мають мотивації, а ми маємо", – сказав колишній керівник військової розвідки.
Під час інтерв'ю Бурба звернувся до військовослужбовців сухопутних військ Російської Федерації, які беруть участь у війні проти України, і закликав їх саботувати накази.
"Хлопці, продовжуйте, як ви й робите, зливати пальне, розповідати, що нема чим їхати, що вас обстріляли... Здавайтеся! І ми вам гарантуємо тільки одне: що ви будете живими, здоровими, ми вас нагодуємо й обміняємо. Зробіть свято, сюрприз до 8 Березня своїм мамам, дружинам, сестрам. Хлопці, здавайтеся!" – сказав Бурба.
Окрім того, він звернувся до російських льотчиків та артилеристів і закликав їх не виконувати злочинних наказів.
"Хлопці, ми не будемо вас обманювати, коли потрапите до нас у полон, ми не будемо вас віддавати. Ви, тварюки, убиваєте мирних людей. Готуйтеся! Раджу вам відмовитися від наказів. Ви перетнули найголовнішу лінію – ви не воюєте зі Збройними силами, ви вбиваєте мирних громадян", – сказав Бурба.
За даними української сторони, за час війни в Україні Росія втратила понад 12 тис. осіб особового складу, а також 317 танків, 1070 бойових броньованих машин, 120 артилерійських систем, 56 реактивних систем залпового вогню, 49 літаків, 81 вертоліт. Скількох російських військовослужбовців захоплено в полон, українська влада не уточнювала, але серед них є пілоти, які скидали на міста авіабомби.
2 березня Росія офіційно визнала загибель 498 російських військовослужбовців, ще 1597, за твердженнями міністерства оборони РФ, дістали поранення. Після цього російська влада не оновлювала даних. Інформації про втрачену техніку та взятих у полон військовослужбовців вони теж не публікують.
Контекст:
Уранці 24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення російських військ в Україну. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація та денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) та сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по низці аеродромів та інших військових об'єктах.
Путін стверджує, що окупанти в Україні атакують лише військову інфраструктуру. Але вони з першої години вторгнення б'ють по цивільних об'єктах, заявив президент України Володимир Зеленський. Російські війська атакують житлові квартали, дитячі садки та лікарні. За даними української сторони, РФ застосовує в Україні реактивні системи залпового вогню, завдає авіаударів.
Дії російських окупаційних військ в Україні мають ознаки геноциду, наголосив Зеленський.
Точна кількість жертв російської агресії наразі невідома. 8 березня в управлінні верховного комісара ООН із прав людини заявили, що із 24 лютого жертвами російської агресії проти України стало щонайменше 474 мирні жителі, поранено – 861. В організації зазначили, що реальні цифри значно вищі, оскільки з місць, де тривають інтенсивні бої, інформація надходить із запізненням, і її ще треба підтвердити. Міністр оборони України Олексій Резніков підтвердив інформацію про більш ніж 400 убитих та понад 800 поранених мирних громадян.
Про втрати серед українських військовослужбовців президент України востаннє говорив 25 лютого – протягом першого дня війни, за його інформацією, загинуло 137 військовослужбовців.
27 лютого Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН, висунувши вимогу "притягнути Росію до відповідальності за спотворення поняття геноциду задля виправдання агресії". Слухання розпочали 7 березня. Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан 28 лютого особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну. Він наголосив, що є достатні підстави вважати, що в Україні було скоєно як воєнні злочини, так і злочини проти людства. Окрім того, 28 лютого Україна звернулася до ЄСПЛ, висунувши, серед іншого, вимогу як попередні заходи "негайно зупинити військові напади проти цивільних об'єктів". 1 березня суд ухвалив рішення, яким наказав РФ припинити напади та бомбардування цивільних об'єктів.
Через вторгнення РФ в Україну західні країни ввели проти Росії санкції, зокрема персональні проти Путіна.