Зеленський пів року не підписує закону, який дасть можливість розслідувати воєнні злочини в ОРДЛО – правозахисниця

Верховна Рада ухвалила закон 20 травня, на початку червня його передали на підпис президенту
Фото: Верховна Рада України / Facebook
Президент Володимир Зеленський пів року не підписує закону, який дасть можливість українським правоохоронцям провести розслідування воєнних злочинів на окупованій частині Донбасу (реєстраційний номер законопроєкту №2689).

Про це 10 грудня під час дискусії Izolyatsia: Must Speak заявила голова організації "Центр громадянських свобод" Олександра Матвійчук, повідомило Суспільне.

"У правозахисників складається враження, що президент не в курсі, що він є одним із перешкод у переслідуванні воєнних злочинців, тому що в нього вже шостий місяць лежить законопроєкт, який вносить зміни до Кримінального кодексу й уможливлює вирішення цього питання у правовий спосіб", – сказала Матвійчук.

За її словами, люди, які скоюють злочини в ОРДЛО, переконані, що їх буде амністовано, їх обміняють або що терміни давності їхніх злочинів закінчаться.

"Коли президент підпише цей законопроєкт, це буде прямий сигнал на окуповані території до людей, які прямо зараз катують і знущаються з ув'язнених, зокрема в тюрмі "Ізоляція", що кримінальна відповідальність індивідуальна, міжнародні злочини не мають терміну давності і за все, що людина вчинила, доведеться відповідати", – наголосила правозахисниця.

Міжнародний благодійний фонд "Ізоляція" та правозахисники вимагають від Зеленського підписання закону про воєнні злочини.

Верховна Рада ухвалила закон 20 травня 2021 року. 7 червня його підписав спікер, того самого дня документ передали на підпис президенту, про це свідчать дані на сайті парламенту.

Контекст:

Одразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку й російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну попри надані Україною факти й докази.

Із 2015 року до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду передали 24 інформаційні повідомлення про скоєння представниками РФ воєнних злочинів і злочинів проти людяності у Криму та на сході України. Про це 12 жовтня 2021 року повідомила пресслужба Офісу генпрокурора України.