Зеленський про ембарго на російську нафту: Деякі європейські країни заробляють на крові
Журналіст зазначив, що ЄС за 50 днів повномасштабного вторгнення РФ надав Україні військову допомогу на $1 млрд, але платить Росії таку суму щодня за енергоносії.
"Боремося із цим, ми розмовляємо щоденно: "Ми не терористи, ми не можемо погрожувати". Ми можемо погрожувати тільки ворогу, який приходить на нашу землю, що ми будемо потужно відповідати, ми максимально інформуємо наших партнерів про те, які санкції працюють, а які ні. Ми не розуміємо, як можна заробляти на крові. На жаль, деякі держави це роблять, європейські держави. Нафта, яка дає Росії заробляти мільярди доларів щодня, – це принципове питання", – відреагував Зеленський.
Він очікує, що Україна "дотисне" питання ембарго на імпорт нафти з РФ. У цьому питанні Київ співпрацює з Лондоном та Вашингтоном, сказав президент.
"У нас є питання з деякими європейськими державами. Але наші друзі й партнери розуміють, що зараз інший час, зараз питання не бізнесу і не грошей, завдяки яким можна гарно жити – зараз питання просто жити, виживати. Я хочу, щоб ми були відверті, ембарго на нафту, як нам відомо, блокували Німеччина й Угорщина. Нам потрібно разом розмовляти із цими країнами. Як це можливо, щоб усередині ЄС було різне ставлення до цього питання – ембарго на нафту?" – додав Зеленський.
Контекст:
Після вторгнення в Україну Захід запровадив кілька пакетів санкцій проти Росії, а також почав масово відмовлятися від російських нафти та газу і шукати їм альтернативу.
США ввели ембарго на імпорт російських енергоресурсів – нафти та газу – і вирішили позбавити Росію статусу найбільшого сприяння (торгових привілеїв), що дасть змогу підвищити мита та запровадити інші обмеження.
Великобританія до кінця 2022 року має намір відмовитися від постачання російських нафти та газу. Австралія оголосила заборону імпорту російських енергоносіїв із 25 квітня.
Європейський союз поки що тільки розробив план, щоб швидко позбутися залежності від російських енергоресурсів. 6 квітня голова Європейської ради Шарль Мішель заявив, що Євросоюз рано чи пізно введе обмеження на постачання російських нафти та газу.
Водночас Австрія та Угорщина заявили, що не підтримають ембарго ЄС на російський газ. Молдова також не має наміру відмовлятися від російських енергоносіїв.
Після того як російська армія вийшла з Київської області і стало відомо про звірства окупантів проти мирних жителів України, Європарламент закликав ЄС негайно ввести ембарго на російську нафту, газ, вугілля та виключити РФ із G20.
8 квітня Євросоюз запровадив п'ятий пакет санкцій проти Росії. Він включає ембарго на постачання вугілля та інших видів твердого викопного палива з РФ, але не газу та нафти.
Зеленський вважає, що будь-які санкції проти РФ, які не зачіпають нафти, "будуть сприйняті в Москві з посмішкою".