Зеленський про "гібридний" формат суду для Путіна: Потрібен справжній, повноцінний трибунал
За його словами, Україні не підходить той формат, який називають "гібридним". Суд для країни-агресора й винних у воєнних злочинах росіян має бути окремим від Міжнародного кримінального суду (МКС).
"Я дуже вдячний МКС і всій команді, яка працює із судом для забезпечення справедливості. Але лише одна інституція здатна відреагувати на злочин агресії – це трибунал. Трибунал, а не щось гібридне, що дасть змогу формально закрити питання. Не компроміс, який би дав можливість політикам сказати, що питання нібито вирішене. Потрібен справжній, повноцінний трибунал. І справжня, повноцінна справедливість", – пояснив свою позицію Зеленський.
Прикладом такого трибуналу український президент назвав Нюрнберзький трибунал, на якому після Другої світової війни судили лідерів нацистської Німеччини.
Напередодні, перебуваючи у Фінляндії, Зеленський відкинув звинувачення Кремля, що Україна нібито прагне вбити президента країни-агресора Росії Володимира Путіна, а натомість сказав, що українці хочуть бачити російського керівника під трибуналом.
Контекст:
Київ наполягає на створенні спеціального трибуналу щодо злочину російської агресії проти України, оскільки Міжнародний кримінальний суд та інші такі інституції на цьому етапі не можуть розглядати справи щодо таких злочинів.
Необхідність створення спецтрибуналу для Росії вже підтримала низка європейських і міжнародних інституцій, зокрема Парламентська асамблея Ради Європи, Європарламент, парламентські асамблеї НАТО й ОБСЄ, а також окремі країни (наприклад, Франція, Німеччина і Латвія).
Щодо формату трибуналу триває дискусія, говорив наприкінці березня представник президента у Верховній Раді Федір Веніславський. Генпрокурор України Андрій Костін розповідав, що розглядають три основні моделі: на підставі багатостороннього міжнародного договору, на підставі угоди між ООН і Україною та "гібридний" варіант.
За даними МЗС України станом на 28 квітня, створення спецтрибуналу для РФ щодо злочину агресії проти України підтримує вже 36 країн.