Зеленський про можливість переговорів із РФ: Суспільство не хоче говорити з терористами

Зеленський: У мене відчуття, що ми маємо справу не з терористами: навіть із терористами можна спілкуватися, бо вони знають, чого хочуть
Фото: president.gov.ua
Переговори з Росією до завершення війни, яку вона розпочала проти України, неможливі. На цьому наголосив президент України Володимир Зеленський 10 вересня під час панельної дискусії на 17-й зустрічі Ялтинської європейської стратегії (YES), проведеній Фондом Віктора Пінчука. Про це повідомила пресслужба президента.

"Ми хочемо закінчити війну. Але змінився простір, змінилася можливість. Суспільство не хоче говорити з терористами. У мене відчуття, що ми маємо справу не з терористами: навіть із терористами можна спілкуватися, бо вони знають, чого хочуть. Вони кажуть: "Я відпущу цей літак, мені потрібні гроші". Тут же немає впевненості в тому, що вони вам скажуть, що будуть це виконувати. Я вважаю, що не будуть. Ніхто не вірить. Як то кажуть, нерукостислі товариші. Це так і є через те, що вони зробили, у якому форматі. Не по правилах війни: убив – і тебе вбили. А зайшов до мирної людини, ґвалтував, катував і вбив. [...] Це навіть не терорист. Тобто терористи, які не знають, що вони хочуть, і готові говорити ультимативно. Тому їм треба спочатку прийти до іншого статусу: стати просто ворогом, щоб ми змогли з ними відкрити дипломатичний коридор", – сказав президент.

Також, за його словами, росіяни мають відійти від українських територій.

"Вони повинні показати політичну волю, що вони готові віддати назад чужу землю. Тоді ми можемо говорити принаймні про якісь коридори, які відкривають ті чи інші дипломатичні кроки. Поки вони не готові змінити свій статус, не готові визнати, що вони окупанти, вони не готові сказати: "Велика трагедія, історична помилка, ми пішли назад". Якщо вони не готові, значить, у них політичної волі немає. Вони не готові визнати окупацію нашої держави. І до цього моменту змістовного діалогу не буде", – сказав він.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року. Переговори про закінчення війни Україна та Росія вели на рівні делегацій. У лютому – березні відбулося чотири очні раунди (останній – 29 березня у Туреччині). Окрім того, делегації зустрічалися у відеоформаті.

Переговорний процес припинено, бо з російської сторони немає конкретики, яку можна було б обговорювати, пояснювали в Офісі президента України 17 травня. Президент США Джо Байден 31 травня заявив, що переговори України з Росією "зайшли у глухий кут" не з провини Києва.

У Кремлі неодноразово вимагали капітуляції України та прийняття умов РФ. Президент Росії Володимир Путін заявив 7 липня, що РФ, "по правді, серйозно поки що нічого не починала" у війні проти України, але не відмовляється і від мирних переговорів.

Зеленський наприкінці червня говорив, що час для переговорів України з Росією ще не настав, Україна вступить у них, коли забезпечить собі "сильну позицію". У липні Зеленський заявив, що українці після всіх трагедій за часи війни не налаштовані на переговори з Росією. За його словами, "суспільство вважає, що спочатку мають бути звільнені всі території, а потім уже можна буде домовлятися".

У серпні Зеленський заявив, що якщо раніше кінцем війни українці вважали мир, то зараз хочуть лише перемоги.