Зеленський: Пропозиції щодо правил мобілізації повинні обговорюватися й ухвалюватися не кулуарно
У зверненні до українців за підсумками 26 грудня президент України Володимир Зеленський оголосив про початок дискусій щодо нових правил мобілізації на війну проти російських окупантів. Стенограму опублікувала пресслужба глави держави.
"Почалася дискусія щодо нових правил мобілізації. Є законодавча пропозиція – військове командування, Міністерство оборони, інші залучені органи представили її у Верховну Раду України. Буде правильним, щоб такі норми обговорювалися й ухвалювалися не кулуарно. А так, щоб люди розуміли, яке бачення у військового командування, які мотиви в тих чи інших правил та умов, що пропонують депутати, і як розв’язуються питання, які вже є в наших воїнів у силах оборони", – сказав Зеленський.
Він підкреслив, що "закон – це те, що стосується всіх, кожного в державі".
"Буде правильно, щоб на базі комітету Верховної Ради України військові разом із депутатами визначилися з тим, як саме на законодавчому рівні має бути забезпечений наступний рік для наших сил оборони. Чекаємо на остаточний текст закону", – зазначив президент України.
Видання "ГОРДОН" підготувало огляд змін до правил мобілізації, які запропонував український уряд.
Контекст:
Голова фракції "Слуга народу" у Верховній Раді Давид Арахамія повідомляв 22 листопада про підготовку комплексного закону, який регулює питання мобілізації й демобілізації в Україні.
24 листопада Зеленський заявив, що доручив головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному, міністру оборони Рустему Умєрову і прем'єр-міністру Денисові Шмигалю підготувати комплексний план із мобілізації.
19 грудня на пресконференції, присвяченій підсумкам року, Зеленський повідомив, що військові хочуть додатково мобілізувати до пів мільйона людей. "Вони запропонували мобілізувати додаткових 450–500 тис. людей. Це дуже серйозна цифра. Я сказав, що мені потрібно більше аргументів, щоб підтримувати цей напрямок", – сказав глава держави.
25 грудня Кабмін вніс у Раду законопроєкт про мобілізацію. Він передбачає зниження мінімального віку мобілізації з 27 до 25 років, скасування строкової служби й поняття про обмежену придатність. Окрім того, Кабмін запропонував надсилати повістки онлайн, а на ухилянтів – накладати певні обмеження прав.