Зеленський – Путіну: Іди з нашої землі. Не хочеш зараз піти, сядь за стіл переговорів, чого ти боїшся?
"Гарантії для чого? Ми не нападаємо на Росію, ми не збираємося на неї нападати. Гарантію – що? Ми в НАТО? Ні. У нас є ядерна зброя? Ні. Що я маю сказати? Кому я маю щось дати? Розумієте, річ у тому, що це теж інформаційна бомба, про яку всі говорять. Що віддати, господи? Чого ти хочеш від нас? Іди з нашої землі. Не хочеш зараз піти, сядь за стіл переговорів. Я вільний. Сядь зі мною, тільки не на 30 метрів, як із [президентом Франції Еммануелем] Макроном, [канцлером Німеччини Олафом] Шольцом тощо. Я сусід, мене не треба на 30 метрів тримати, я не кусаюся, я нормальний мужик. Сядь зі мною, поговори, чого ти боїшся? Ми нікому не погрожуємо, ми не терористи. Ми не захоплюємо банків і не захоплюємо чужих земель", – сказав Зеленський.
Він наголосив, що зупинити війну можна лише завдяки переговорам.
"Я маю розмовляти з Путіним. Тому що немає іншого шляху зупинити війну. Тому я маю це робити. Я відкрита людина, я знаю всі питання, які порушують президент Путін, його оточення, міністр закордонних справ. Я вважаю, що треба говорити без образ, без умов – просто поговорити як чоловіки та як люди. Готовий обговорити всі питання, я всі їх розумію дуже глибоко. Про Україну, про її мову, про проблематику російської мови, як вони кажуть, хоча її не бачу – готовий говорити також. Про Донбас окупований чи не окупований, про "ДНР", "ЛНР", про все, що відбувається", – заявив президент України.
Контекст:
Уранці 24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення російських військ в Україну. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація та денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) та сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по низці аеродромів та інших військових об'єктах. Російські війська атакують житлові квартали, дитячі садки та лікарні. РФ застосовує в Україні, зокрема, реактивні системи залпового вогню "Град" та "Ураган".
Жертвами російської агресії стало, станом на 28 лютого, 352 мирні жителі, поранення дістало 2040 людей. Станом на 2 березня загинула 21 дитина.
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що окупанти з першої години вторгнення б'ють по цивільній інфраструктурі. За словами президента, дії російських окупаційних військ в Україні мають ознаки геноциду.
3 березня ЗСУ повідомили про ліквідацію із 24 лютого вже приблизно 9 тис. російських окупантів, десятків літаків, вертольотів, артилерійських систем, сотень бойових бронемашин та іншої техніки.
У міноборони РФ 2 березня відзвітували про 498 загиблих російських військовослужбовців. Свої втрати в Україні російське командування визнавало не з перших днів війни.
27 лютого Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН, висунувши вимогу "притягнути Росію до відповідальності за спотворення поняття геноциду для виправдання агресії". Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну. Станом на 3 березня позови проти Росії подало вже 40 країн.
У зв'язку із вторгненням в Україну більшість країн приєдналася до санкційних заходів щодо Москви. Це спричинило обвал економіки країни-агресора. Санкції мають намір розширювати і надалі.