Зеленський: Сьогодні Маріуполь – найстрашніше місце в Європі. Там пекло
"На півдні України є місто Маріуполь – одне з найбільш перспективних й економічно сильних міст України. Так було до війни. Зараз же більше ніж 90% усіх будівель цього міста зруйновані повністю російськими ударами авіації, артилерії, мінометів, танків. Загинули тисячі мирних маріупольців. Людей ховають прямо у дворах багатоповерхівок, того, що залишилося від багатоповерхівок", – сказав він.
Зеленський зазначив, що понад три тижні Маріуполь – у повній блокаді.
"Російські військові закрили всі в'їзди в місто, заблокували підхід із моря. Там немає нічого – води, ліків, їжі – немає життя. Просто немає. Немає всього, що потрібне для підтримки будь-якого життя. Але Маріуполь не здається, Маріуполь продовжує боротися з окупантами", – сказав глава держави.
Він заявив, що захисники Маріуполя мали змогу вийти з міста і здати його російським загарбникам, але вони на це не погодилися.
Президент нагадав, що Україна намагається організувати гуманітарні коридори з Маріуполя, щоб евакуювати мирних жителів.
"Частково нам це вдається. Але в більшості випадків російські військові не випускають людей на вільну територію України і не допускають будь-які гуманітарні вантажі в Маріуполь. Сьогодні це – найстрашніше місце в Європі. Там пекло. Там катастрофа, про яку ми всі знаємо, увесь світ. Але ніхто не має достатньої рішучості, щоб допомогти зупинити катастрофу в цьому місті та інших містах нашої держави", – сказав він.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
Маріуполь – найбільше портове місто на березі Азовського моря. Бої за місто точаться з 24 лютого, коли почалося масштабне вторгнення російських військ в Україну. Російські війська не змогли взяти штурмом Маріуполь і почали скидати на нього авіабомби, обстрілювати з артилерійських гармат та реактивних систем залпового вогню житлові квартали. Жителі оточеного Маріуполя через російських окупантів залишилися без води, світла, тепла та зв'язку. У місті є проблеми з медикаментами та харчовими продуктами.
Приблизно три тижні – до 14 березня – евакуації з міста не проводили через постійні обстріли з боку російських окупаційних військ, але потім у жителів з'явилася можливість покинути місто приватним транспортом через спеціальний коридор.
За інформацією Держстату України, до повномасштабного російського вторгнення в Маріуполі проживало приблизно 450 тис. осіб. У ньому залишається, за підрахунками мерії, орієнтовно 160 тис. осіб.
За даними місцевої влади, у місті загинуло приблизно 5 тис. жителів міста, із яких орієнтовно 210 – діти.
Радник мера Маріуполя Петро Андрющенко повідомив, що у спробі взяти місто бере участь орієнтовно 14 тис. російських військових. Це майже 10% від загальної кількості всього окупаційного угруповання, яке вторглося в Україну.
За останні тижні військовослужбовці полку "Азов" неодноразово закликали скерувати до міста підкріплення та деблокувати Маріуполь. Але радник керівника Офісу президента України Олексій Арестович заявив, що деблокувати місто поки що неможливо, проблему намагаються вирішити в політико-дипломатичний спосіб. Прокопенко повідомив, що питання деблокади Маріуполя обговорювали з президентом України 24 березня. "Я не хочу розкривати воєнних таємниць, не маю на це права... Але є дуже багато позитивних речей, які ми обговорили. Я радий, що найвище військово-політичне керівництво зацікавлене в питанні Маріуполя, у питанні деблокади. І я знаю, що рано чи пізно це відбудеться", – сказав командир "Азову".
Влада Маріуполя вважає, що окупанти хочуть захопити місто, щоб "пробити коридор" із Ростовської області РФ в окупований Крим.