Зеленський закликав ЄС вплинути на Росію, щоб зупинити незаконні депортації українців та повернути вже депортованих додому

Зеленський: Депортованих українців позбавляють документів. У них забирають телефони. Намагаються перевезти у віддалені регіони РФ
Фото: president.gov.ua
Євросоюз має знайти інструменти, щоб зупинити примусову депортацію українців із тимчасово окупованих територій до Росії. Про це заявив президент України Володимир Зеленський, звертаючись до парламенту Естонії 13 квітня. Текст звернення надрукувала його пресслужба.

"Російське намагання захопити всю Україну після восьми років війни на Донбасі повернули в реальність Європи те саме, що довелося пережити й вашому народу. Масові депортації, фільтраційні табори, послідовне намагання знищити всіх, хто підтримує національну ідею. На сьогодні вже понад 500 тис. українців примусово переміщені. Тільки уявіть собі, скільки це! [...] Депортованих українців позбавляють документів. У них забирають телефони. Намагаються перевезти у віддалені регіони Російської Федерації. Усіляко перешкоджають спробам повернення в Україну. Дітей розлучають із батьками і хочуть направити на незаконне усиновлення в російські родини", – заявив він.

Президент наголосив, що "не мають повторитися чорні сторінки історії, коли депортовані українці та естонці залишилися на довгі роки в Сибіру або на Далекому Сході Росії".

"Тому я закликаю вас на рівні Євросоюзу знайти такі інструменти впливу на Росію, такі інструменти тиску, які могли б зупинити депортації та повернути всіх депортованих людей додому. Євросоюз має силу, щоб забезпечити це. Євросоюз повинен скористатися цією силою. Поки Росія не поверне примусово вивезених українців, доки не поверне тисячі вкрадених дітей, вона не повинна отримувати жодних грошей від європейських держав чи компаній. Євросоюз не має права бути спонсором депортацій. Євросоюз не має права бути спонсором війни", – заявив глава держави.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

Перші автобуси з українцями, яких окупанти насильно забрали з їхніх місць проживання, минули кордон РФ у Ростовській області 15 березня.

23 березня начальник Національного центру управління обороною Росії Михайло Мізінцев заявив, що з Маріуполя "без участі української сторони було евакуйовано" загалом 81 958 мешканців та 26 громадян В'єтнаму та Йорданії, повідомив "Інтерфакс".

9 квітня мер Маріуполя Донецької області Вадим Бойченко говорив, що окупанти примусово вивезли до РФ 31 тис. мешканців міста.

Про депортацію до РФ мешканців Ізюма Харківської області повідомляв 4 квітня Генштаб Збройних сил України.

10 квітня українська омбудсменка Людмила Денісова повідомляла, що російські окупанти примусово видають свої паспорти депортованим на їхню територію українцям.