Зеленський закликав Європарламент ухвалити резолюцію про створення спецтрибуналу щодо агресії РФ
Президент звернув увагу Європарламенту на те, як наступає російська армія: "Випалюють усе перед собою артилерією й ракетами, бомбами і дронами, мінами, боєприпасами, які не розірвалися й залишаються в землі; руйнують міста й села та всю життєво важливу інфраструктуру". Він нагадав про долю Маріуполя, Волновахи, Бахмута в Донецькій області.
Зеленський наголосив, що необхідно створити "нову дієву архітектуру безпеки для глобальної свободи й міжнародного правопорядку" і діяти треба, не чекаючи на закінчення цієї війни, щоб притягнути до відповідальності всіх, хто її розв'язав, і не допустити повторення агресії.
"Трибунал щодо злочину агресії Росії проти України має запрацювати. Європарламент уже підтримав цю ідею. Потрібно якнайшвидше втілити її в реальність. Зокрема, через прийняття окремої резолюції Європарламенту на підтримку створення трибуналу, через вашу підтримку й підтримку вашими країнами відповідної резолюції ООН. Знищені Росією міста й села, зруйновані долі, розбиті й розстріляні життя мають бути відображені у вироках не лише тим, хто безпосередньо все це вчинив, але й у вироках тим, хто організував і розпочав цю агресію", – сказав президент.
Він також закликав Європарламент 15 грудня підтримати визнання Голодомору геноцидом українського народу.
"Я закликаю вас підтримати таке визнання максимальною більшістю голосів для встановлення справедливості. Європа має дати максимально сильний сигнал, що в історії трагедій на нашому континенті, в історії злочинів проти людства й людяності, скоєних на нашій з вами землі, не залишиться жодної прогалини", – сказав Зеленський.
Премію вручили цього року "хороброму українському народу, який представляють президент України, обрані лідери і громадянське суспільство".
Голова Європарламенту Роберта Метсола вручила премію в залі сімом представникам України.
Контекст:
За даними Офісу президента України станом на вересень, з початку повномасштабного вторгнення російська армія скоїла в Україні понад 40 тис. воєнних злочинів. Українські правоохоронці ідентифікували приблизно 168 тис. російських окупантів.
Зеленський запропонував створити спеціальний трибунал щодо злочину російської агресії проти України, він доповнить діяльність Міжнародного кримінального суду й інших таких інституцій, які на цьому етапі не можуть розглядати справи стосовно таких злочинів.
Україна пропонує покласти в основу майбутнього спецтрибуналу п'ять параметрів і, зокрема, визначити, що статус підсудного, включно зі статусом глави держави, не звільнятиме його від індивідуальної кримінальної відповідальності.
Необхідність створення спецтрибуналу для РФ підтримали Парламентська асамблея Ради Європи, Європарламент і парламентські асамблеї НАТО та ОБСЄ.
Про початок роботи над створенням спецтрибуналу для розслідування воєнних злочинів Росії в Україні заявили 30 листопада в МЗС Франції. Російське МЗС "обурилося" через заяву МЗС Франції.