Жданов: Я вірю, що нам передадуть західні бойові літаки. Але не раніше ніж 2023 року
В інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону військовий експерт, полковник запасу ЗСУ Олег Жданов спрогнозував, що Збройні сили України отримають американські винищувачі четвертого покоління F-16.
"Так, я в це вірю. Але це буде не раніше ніж 2023 року. Раніше навіть можна не розраховувати", – сказав військовий експерт.
Він пояснив, що у військовий бюджет Сполучених Штатів 2023 року закладено $100 млн "по F-16".
"А у них фінансовий рік починається з 1 жовтня. Тобто з 1 жовтня розпочнуть фінансування програми навчання пілотів на західних зразках авіаційної техніки для Збройних сил України. Це, до речі, саме, я так розумію, під це командування, яке вони створюють зараз у межах Пентагону. І дивіться: щонайменше десь шість – дев'ять місяців, щоб пілот опанував цю машину і було не так, що прискорені курси "зліт – приземлення". Ні. З урахуванням пілотування це десь шість – дев'ять місяців безперервної, інтенсивної підготовки. Тож із 1 жовтня наголошую: це десь літо 2023 року", – зазначив Жданов.
Він наголосив, що F-16 – гарний літак і "найпоширеніший у світі".
"Випущено кілька десятків тисяч цих машин. Він дещо примхливий. Він потребує ідеального покриття злітно-посадкової смуги. І він після кожного польоту має проходити технічний огляд щодо відсутності пошкоджень. А в плані авіоніки, в плані систем управління вогнем, в плані вогневих можливостей [літак гарний]", – вважає Жданов.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Гордон запитав, чи означатиме наявність у ЗСУ F-16 панування у повітрі.
"Так. F-16, навіть F-15. Вони, до речі, менш примхливі, ніж F-16, але не набагато поступаються. І навіть навпаки: за деякими параметрами. Або F-18. Будь-яка західна модель – на сьогодні технологічно це буде перевага. І якщо пілоти будуть добре навчені, то у вогневому аспекті це буде перевага в небі", – відповів експерт.
Жданов: Після початку масованого постачання озброєння ЗСУ потрібно буде до пів року, щоб вийти на кордони 1991 року. Повна версія інтерв'ю
Контекст:
Невдовзі після вторгнення РФ в Україну президент України Володимир Зеленський закликав іноземних партнерів, зокрема НАТО, закрити небо над Україною або надати країні засоби захисту повітряного простору від авіанальотів і бомбардувань.
Президент Франції Еммануель Макрон під час візиту до Києва 16 червня заявив, що Захід допомагає Україні оборонятися від РФ, але не вступає у війну, тому була домовленість не постачати Києву деякий вид озброєнь – наприклад, штурмові літаки або танки – і Зеленський "в курсі цього".
Члени Палати представників США Адам Кінзінгер та Кріссі Гулаган наприкінці червня внесли законопроєкт про підготовку українських пілотів на літаках НАТО – F-15, F-16 та інших повітряних суден. Кінзінгер та Гулаган, які служили у ВПС США, зазначили, що якщо США вирішать передати літаки Україні, потрібно, щоб українські пілоти були готові негайно їх використати.
У Повітряних силах ЗСУ заявили, що українські льотчики готові опанувати американські винищувачі, якщо Захід їх надасть. Спікер Повітряних сил Юрій Ігнат закликав передати Україні як радянські літаки (МіГ-29, Су-24 і Су-25), так і західні, наприклад, вживані F-15 і F-16. "Пілоти є, літаків на всіх не вистачає", – сказав він.
22 липня можливість відправлення винищувачів України підтвердив журналістам координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі. Однак він зазначив, що йдеться не про постачання у найближчій перспективі, а про проведене адміністрацією президента США Джо Байдена "попереднє вивчення можливості".
24 серпня заступник міністра оборони США Колін Каль заявив, що навіть за негайного ухвалення рішення авіація такого класу потрапила б в Україну лише за кілька років, тому Пентагон вважає пріоритетом допомогу в забезпеченні роботи вже наявних у ЗСУ літаків.