Жителі Маріуполя, які вибралися з міста гуманітарним коридором 20 квітня, приїхали до Запоріжжя
Цим коридором евакуювалося 79 маріупольців. У Запоріжжі їх зустріли, людям надають підтримку й допомогу, повідомили у міськраді.
Міський голова Маріуполя Вадим Бойченко на брифінгу в Українському медіацентрі сьогодні вдень заявив, що окупанти знущаються з жителів міста: оголошують евакуацію і постійно зривають її. За його словами, на точки збору в Маріуполі окупанти скерували лише сім автобусів, хоча очікували, що їх буде більше.
"Учора було оголошено, що буде дуже багато автобусів, не хочу навіть проголошувати такі цифри, які, на жаль, не відбулися. Тому що приїхало сім лише автобусів, а ми очікували, звісно, що приїде більше. До цього ще додалося те, що вони мали чітко вказати нам, яким буде маршрут, щоб ми мали змогу по цьому маршруту дозаповнювати ці автобуси, кількість яких повинна була бути набагато більшою. Але вони не мали таких намірів", – розповів Бойченко.
Він повідомив, що росіяни порушили режим припинення вогню, який оголошують на період дії гуманітарних коридорів.
"Люди прийшли на цю крапочку, яку було позначено як місце збору для евакуації. І в цей час почався бій. Лунали залпи гармат, танки вривалися до оборонців нашого міста. І тому налякані люди приймали рішення виключно особисто для себе – їхати або ні. І на жаль, багато хто прийняли рішення залишатися в місті, тому що вони вважали, що буде небезпека і загроза їхньому особистому життю. Але чотири автобуси вирушили і сьогодні вже доїхали", – пояснив мер.
Із 13 березня з Маріуполя на підконтрольну Києву територію змогло евакуюватися понад 100 тис. осіб, уточнив він.
"Ці чотири автобуси – це невеличка пропорція. Але це життя", – наголосив Бойченко.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюють)
Контекст:
Маріуполь – найбільше портове місто на березі Азовського моря. Бої за Маріуполь точаться із 24 лютого, коли почалося масштабне вторгнення російських військ в Україну. Окупанти не змогли взяти місто штурмом і почали скидати на нього авіабомби, обстрілювати з артилерії та реактивних систем залпового вогню. Жителі оточеного Маріуполя через російських окупантів залишилися без води, світла, тепла, зв'язку та продуктів.
Приблизно три тижні – до 14 березня – евакуації з міста не проводили через постійні обстріли з боку росіян. Потім у жителів з'явилася можливість покинути місто через спеціальний коридор, але тільки власним транспортом. 12 квітня голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко сказав, що цей спосіб росіяни також заблокували.
6 квітня міськрада Маріуполя повідомила, що у місті почали працювати російські мобільні крематорії, щоб "знищити будь-які свідчення злочинів своєї армії".
20 квітня українській владі вдалося домовитися про гуманітарний коридор; він не спрацював так, як планували, але з міста змогло виїхати чотири автобуси з людьми, повідомила віцепрем'єр-міністерка – міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук. Сьогодні евакуацію мають продовжити.
Верещук повідомляла, що приблизно 1 тис. цивільних осіб та 500 поранених військових перебувають у бомбосховищах "Азовсталі". Вона висунула вимогу відкрити гуманітарний коридор для цих людей.
21 квітня президент України Володимир Зеленський сказав, що більшу частину міста росіяни "давно захопили". У Маріуполі, за його інформацією, залишаються заблокованими приблизно 120 тис. мирних жителів.