Звільнення Зміїного, повітряний міст до Маріуполя. У ГУР Міноборони назвали найуспішніші операції

Юсов розповів про звільнення острова Зміїний і назвав інші успішні операції ГУР
Фото: armyinform.com.ua
Наразі можна публічно назвати лише кілька спецоперацій, які проводило Головне управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України. Про це розповів представник ГУР Андрій Юсов в інтерв'ю "Українській правді", запис якого опубліковано 8 червня.

"Є успішні операції, про які ми наразі не можемо говорити. З тих, які публічно можна проговорювати – наприклад, острів Зміїний, повітряний міст на Маріуполь із доставкою обладнання, харчів і евакуацією поранених, звільнення Харківщини – ті ділянки, де активну участь брали спецпідрозділи ГУР МО, зокрема "Кракен", оборона Київщини. І міжнародний легіон можна розглядати як окремий проєкт, це теж унікальний, великий і цікавий досвід", – розповів він.

За словами Юсова, до звільнення Зміїного багато хто ставився скептично і в Україні, і за кордоном. Виникали запитання, навіщо це потрібно. Дехто говорив, що це не вдасться, тому що на острові розташований гарнізон, а його надійно прикривали окупанти з повітря.

"Але в кілька етапів, використовуючи різні сили й засоби, іноді нестандартно використовуючи (як, наприклад, артустановки, які, у принципі, не передбачені для подібних цілей, але активно відпрацьовували по острову), використовуючи й елементи десантної операції, проводячи й авіацію й багато іншого, острів звільнили", – сказав Юсов.

Він наголосив, що це дало змогу перейти до практичної реалізації "зернової угоди" і зняло додаткові небезпеки щодо десантних операцій не лише для України, а й, наприклад, для Молдови.

"І багато інших переваг, зокрема й ідеологічні, тому що ворог саме острову Зміїний надавав особливого, навіть сакрального значення. Після звільнення Зміїного багато інших процесів пішли за українським сценарієм, а не так, як це бачила Москва", – додав Юсов.

Контекст:

24 лютого 2022 року Росія вторглася в Україну, розпочавши повномасштабний етап війни. Фактично РФ розв'язала війну проти України 2014 року, коли після Революції гідності вона незаконно анексувала Крим і окупувала частину Донецької й Луганської областей.

Спочатку, за даними СБУ, президент РФ Володимир Путін розраховував захопити Україну за кілька днів. Але бліцкриг провалився.

У квітні росіян вигнали з північних областей, зокрема Київської області. У вересні деокупували майже всю Харківську область, у листопаді сили оборони України деокупували частини Херсонської області разом з обласним центром, а також Миколаївської області.

Острів Зміїний російські війська захопили в перший день повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року. Кілька місяців за нього тривали бої. ЗСУ знищували то техніку, то особовий склад окупаційних військ.

Російські військові покинули острів улітку 2022 року. 30 червня оперативне командування "Південь" ЗСУ повідомило, що після чергового удару по острову окупанти поспіхом евакуювали залишки гарнізону двома швидкісними катерами й покинули Зміїний. 7 липня українські військові повідомили, що прапор України піднято над островом.

Українські льотчики на початку вторгнення тижнями доправляли продукти й боєприпаси для військовослужбовців – захисників Маріуполя Донецької області, який брали в облогу російські окупанти. Багато хто з них загинув. Про це розповів президент України Володимир Зеленський 20 травня 2022 року.