Автор розслідувань про допінг Зеппельт: Ми більше не знаємо, хто з російських спортсменів чистий
Від потенційного шахрайства росіян із допінгом потрібно захистити спортсменів з інших країн, вважає розслідувач допінгу в російському спорті Гайо Зеппельт.
Встановити, хто з російських спортсменів не використовував допінгу, неможливо. Про це розслідувач допінгу в російському спорті Гайо Зеппельт заявив "Новой газете" в інтерв'ю, яке було опубліковано 9 грудня.
"Оскільки російська влада з якихось причин знищила і сфабрикувала докази, ми більше не знаємо, хто з російських спортсменів чистий, а хто ні. Як ми можемо вірити? І чому ми говоримо тільки про захист російських спортсменів? Потрібно захистити інших від потенційного шахрайства росіян із допінгом. Ось у чому проблема", – сказав він.
За словами розслідувача, доведено, що російська влада "сфабрикувала й видалила лабораторні зразки багатьох спортсменів, вона сфабрикувала докази, щоб звинуватити [колишнього главу Московської антидопінгової лабораторії Григорія] Родченкова та інших".
"Як ви бачите, реакція в Росії досить спокійна. Вони не сперечаються з доказами, вони просто кажуть: це чергова атака на Росію. Це та сама стара пісня, яку ми весь час чуємо, вона ніяк не пов'язана з фактами", – вважає Зеппельт.
Він підкреслив, що доказів російського втручання в антидопінгову систему було стільки, що навіть Міжнародному олімпійському комітету і [його голові] пану [Томасу] Баху увірвався терпець".
Починаючи з 2015 року на німецькому телеканалі ARD вийшла серія розслідувань групи журналістів на чолі із Зеппельтом. У них ішлося, що застосування російськими легкоатлетами допінгу давно стало систематичним.
Росія виявилася втягнута в допінгові скандали після підміни результатів досліджень спортсменів із РФ під час зимової Олімпіади в Сочі у 2014 році.
Восени 2015 року після доповіді незалежної комісії Всесвітнього антидопінгового агентства (ВАДА) на чолі з Річардом Маклареном про масове вживання допінгу в російському спорті було припинено статус Російського антидопінгового агентства (РУСАДА) і роботу Московської антидопінгової лабораторії.
Комісія Макларена навела подробиці державної підтримки допінгу в Росії. Зокрема, йшлося про підміну допінг-проб чемпіонів та призерів Олімпіади-2014.
У 2017 році ВАДА ухвалило рекомендацію про невідповідність РУСАДА кодексом організації.
У грудні 2017 року Міжнародний олімпійський комітет через систематичне порушення антидопінгових правил усунув від участі в зимовій Олімпіаді у 2018 році у Пхенчхані Національний олімпійський комітет РФ. Російські спортсмени змагалися під олімпійським прапором. Санкції також наклали на Паралімпійський комітет РФ.
РУСАДА не визнавало висновків комісії Макларена. Проте у 2018 році російська сторона пішла на поступки і надала ВАДА доступ до допінг-проб, опечатаних у московській лабораторії.
20 вересня 2018 року виконавчий комітет ВАДА проголосував за поновлення повноважень РУСАДА.
13 березня 2019 року ВАДА зняло дискваліфікацію з РУСАДА за умови, що міжнародні експерти матимуть доступ до системи управління лабораторноюінформацією московської лабораторії.
У квітні ВАДА повідомило, що його експертам надали 2262 допінг-проби російських спортсменів, які зберігали в московській лабораторії.
2 липня пресслужба ВАДА інформувала, що агентство підозрює 298 російських спортсменів у порушенні антидопінгових правил.
У вересні ЗМІ повідомляли, що росіяни, перш ніж передати дані у ВАДА, підробляли їх, намагаючись приховати системне вживання допінгу російськими спортсменами. Скандал загрожує відлученням російської збірної від участі в Олімпіаді 2020 у Токіо, стверджували західні видання.
23 вересня на засіданні виконкому ВАДА було оголошено про ініціювання процедури позбавлення РУСАДА статусу у зв'язку з підозрами, що росіяни маніпулювали матеріалами Московської антидопінгової лабораторії, які передали у ВАДА в січні.
У жовтні генеральний директор РУСАДА Юрій Ганус заявляв, що від антидопінгових міжнародних агентств масово приховали позитивні допінг-проби російських спортсменів із метою захистити репутацію колишніх зірок спорту, які обіймають у РФ високі посади.
У листопаді комітет ВАДА з відповідності рекомендував виконкому організації застосувати жорсткі санкції щодо російських спортсменів і спортивних посадовців.
У травні 2016 року Родченков утік із РФ у США, де зізнався в підміні результатів аналізів, які взяли в російських спортсменів під час зимових Олімпійських ігор у Сочі.