Білорусь втратила сотні мільйонів доларів від надходження забрудненої нафти – Лукашенко
Точну суму збитків від надходження забрудненої нафти з Росії в трубопровід "Дружба" в Білорусі вирахують після ревізії нафтопереробних заводів, сказав президент країни Олександр Лукашенко.
Білорусь втратила сотні мільйонів доларів від надходження забрудненої нафти з Росії в трубопровід "Дружба". Про це 11 травня розповів журналістам президент Білорусі Олександр Лукашенко, повідомляє БЕЛТА.
"Це величезні збитки, завдані нафтопроводу, самому обладнанню на нафтопроводах (це ж насоси на самих станціях і все інше) і на НПЗ. І це величезні збитки, завдані країні. Ми недоотримали певний прибуток, валютний виторг, транзит – ми величезні гроші втратили. Це сотні мільйонів доларів. Журналісти часто цю суму називають, вони недалеко від істини", – сказав Лукашенко.
Він зазначив, що точну суму вирахують після ревізії нафтопереробних заводів.
Лукашенко підкреслив, що питання конкретної суми і механізму компенсації втрат білоруській стороні від постачання неякісної російської нафти з президентом Росії Володимиром Путіним не обговорювали.
"Путін розуміє, що треба компенсувати шкоду. Він сам сказав, що це величезні втрати для Росії, іміджеві втрати. А в центрі цих збитків – Білорусь. Ми найбільше втратили від цього. Він публічно визнав, що це величезні збитки. Які? Фахівці порахують. Думаю, росіяни не мають цього оскаржувати. Що, ми з росіянами підемо судитися з цього питання? Думаю, ми розберемося, хто кому що винен", – заявив він.
19 квітня 2019 року концерн "Белнефтехим" заявив про різке погіршення якості нафти, що надходить по нафтопроводу з Росії. 22 квітня Мозирський НПЗ було виведено з ладу через неякісну російську нафту, про що повідомили у прес-службі підприємства. 23 квітня Білорусь зупинила експорт світлих нафтопродуктів із РФ в Україну, Польщу та країни Балтії.
У ніч на 24 квітня Польща на невизначений термін зупинила транзит російської нафти по нафтопроводу "Дружба", 25 квітня до такого самого кроку вдалася Україна.
26 квітня у Росії заявили, що нафту в нафтопроводі було забруднено навмисне. Джерело забруднення виявили в Самарі, на сайті місцевої приватної структури "Самаратранснефть-Термінал".
За попередньою оцінкою, обсяг неякісної нафти в трубопроводах системи "Дружба" на ділянках у Росії, Білорусі, Україні та Польщі становив приблизно 5 млн тонн.
30 квітня Білорусь повністю припинила прийом нафти з РФ до повного витіснення з трубопроводу "Дружба" забрудненої сировини. Чиста нафта почала надходити в Білорусь 2 травня.
Від припинення транзиту за тиждень "Укртранснафта" втратила приблизно €1 млн.
6 травня "Укртранснафта" повідомила, що нафта, відповідна стандартам якості, почала надходити в систему нафтопроводів "Дружба".
Цього самого дня агентство Reuters із посиланням на джерела серед учасників ринку заявило, що прокачування російської нафти Urals європейським споживачам по трубопроводу "Дружба" не відновлено, а вміст органічного хлору в нафті з Росії, яку перевантажують на танкери в балтійському порту Усть-Луга, все ще не відповідає нормам.
7 травня міністр енергетики РФ Олександр Новак повідомив, що у справі про забруднення російської нафти затримано і заарештовано чотирьох людей.