Главу Пентагону зобов'язали надати документи про виділення Україні військової допомоги
Міністр оборони США Марк Еспер і директор бюджетного офісу Білого дому Рассел Воут мають до 15 жовтня надати Конгресу США документи, пов'язані з рішенням президента США Дональда Трампа затримати надання військової допомоги Україні.
7 жовтня міністру оборони США Марку Есперу та директору бюджетного офісу Білого дому Расселу Воуту видали повістки до суду в межах розслідування справи про імпічмент президента США Дональда Трампа, повідомляє телеканал CNBC.
Керівники трьох комітетів Палати представників Конгресу США зобов'язали главу Пентагону і Білий дім надати документи, пов'язані з рішенням Трампа затримати видавання Сполученими Штатами військової допомоги Україні.
Повідомляють, що Еспер і Воут мають надати необхідні матеріали до 15 жовтня. Вони будуть давати свідчення у справі про імпічмент американського лідера, яку ініціювали через телефонну розмову Трампа із президентом України Володимиром Зеленським.
У середині вересня у ЗМІ з'явилася інформація, що Трамп міг тиснути на українського президента під час телефонної розмови 25 липня. Про це співробітник американської розвідки повідомив в офіційній скарзі на ім'я керівництва.
25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму розмови. Із неї випливає, що Трамп порушив питання про розслідування діяльності в Україні Гантера Байдена – сина колишнього віцепрезидента США та свого ймовірного суперника на президентських виборах 2020 року Джо Байдена. Зеленський пообіцяв Трампу, що новий український генпрокурор "подивиться на ситуацію".
Трамп називає розслідування "полюванням на відьом" і наполягає, що не тиснув на Зеленського.
Зеленський заявив, що під час телефонної розмови його ні до чого "не підштовхували", і підкреслив, що не хоче бути втягнутим у виборчу кампанію у США.
26 вересня було опубліковано скаргу розвідника. У її тексті йдеться, що Трамп у розмові із Зеленським "використав повноваження свого офісу", "чинив тиск" і просив про "втручання з боку іноземної держави" у президентські вибори у США, які мають відбутися у 2020 році. Із тексту скарги випливає, що Трамп ухвалив рішення заморозити військову допомогу Україні за тиждень до розмови із Зеленським.
Конгрес США затвердив пакет допомоги Україні на 2019 рік за лінією Пентагону обсягом $250 млн 18 червня. Пакет безпекової допомоги передбачає надання Україні нелетальних і летальних видів оборонного озброєння, з окремим акцентом на підтримку Військово-морських сил Збройних сил України.
Наприкінці серпня видання Politico повідомило, що президент Трамп ухвалив рішення переглянути програму надання допомоги Україні для зміцнення національної безпеки й оборони, щоб переконатися, що гроші Сполучених Штатів в Україні використовують в інтересах Вашингтона. Трамп не підтверджував цієї інформації. Віцепрезидент Майк Пенс заявляв, що надання Україні військової допомоги залежить від її успіхів у боротьбі з корупцією.
12 вересня адміністрація президента розблокувала програму військової допомоги.
22 вересня Трамп заявив, що підтримував Україну із самого початку, але дуже розчарований тим, що інші країни не допомагають цій країні тією самою мірою. 24 вересня він визнав, що зупиняв програму допомоги Україні, домагаючись, щоб Євросоюз також виділяв кошти Києву.