Гольдфарб: Починається новий етап у справі Литвиненка. Ми будемо судитися з "Первым каналом" і Russia Today
Публіцист, учений і глава Фонду Олександра Литвиненка Олександр Гольдфарб заявив, що вимагатиме від російських пропагандистів спростування їхніх заяв, що він нібито отруїв Литвиненка полонієм.
18 червня адвокати публіциста, ученого і глави Фонду Литвиненка Олександра Гольдфарба надіслали лист до гендиректора "Первого канала" Костянтина Ернста і головного редактора телеканала Russia Today Маргарити Симоньян із вимогою спростування наклепу, який прозвучав в ефірі їхніх каналів. Про це Гольдфарб повідомив у Facebook.
"Починається новий етап у справі [колишнього підполковника ФСБ РФ Олександра] Литвиненка: ми будемо судитися з кремлівськими пропагандистськими телеканалами – "Первым каналом" і RT", – написав він.
Глава фонду Литвиненка розповів, що в березні та квітні в передачах, присвячених отруєнню російського розвідника Сергія Скрипаля і його доньки Юлії, справі Литвиненка у РФ приділили багато уваги, щоб довести, що російська влада не має стосунку до цих отруєнь.
"Серед іншого прозвучало помилкове твердження, що Литвиненко був отруєний Олександром Гольдфарбом, нібито за завданням ЦРУ. Стверджували також, що [дружина Литвиненка] Марина дала неправдиві свідчення на слуханнях у справі Литвиненка в лондонському суді. Уся ця брехня прозвучала в ефірі незважаючи на те, що керівництву телеканалів було чудово відомо, що вбивцями Литвиненка є Андрій Луговой і Дмитро Ковтун; це було встановлено в судовому порядку в "публічному дізнанні" в Лондоні у 2016 році", – підкреслив Гольдфарб.
Він уточнив, що не сподівається на спростування з боку російських пропагандистів, тому паралельно розпочато роботу над позовною заявою у Федеральний суд у Манхеттені.
"На нас чекає непроста юридична боротьба. Перша поправка до Конституції США надає ЗМІ серйозні механізми захисту від обвинувачень у наклепі. Нам належить довести, що відповідачі не просто озвучили брехню, але брехня була умисною, тобто, передаючи її, вони знали, що брешуть. Ми вважаємо, що це доказово. Але наші опоненти безумовно будуть наполягати на своїй сумлінності, як не абсурдно, що гарантії свободи слова використовують для прикриття вбивства, вчиненого режимом, який знищив свободу слова у власній країні", – розповів Гольдфарб.
Глава Фонду Литвиненка повідомив, що для ведення дорогого процесу розпочав кампанію краудфандингу.
"Багато говорять про те, що Росія намагається підірвати західні демократії за допомогою пропаганди і фейкових новин. Роблять щодо цього дуже мало. Цього разу кремлівським майстрам дезінформації, які видають себе за журналістів, доведеться відповідати за брехню", – підсумував він.
Олександр Литвиненко помер унаслідок отруєння радіоактивним полонієм-210 у Лондоні 23 листопада 2006 року.
Розслідування і суд у цій справі тривали більше ніж дев'ять років. Було призначено судове дізнання, публічні слухання почалися тільки на початку 2015 року. За однією з версій, мотивом убивства Литвиненка могла бути наявність у нього компромату на представників російської влади.
21 січня 2016 року Високий суд Лондона оприлюднив висновок, що вбивство Литвиненка, імовірно, було санкціоноване Миколою Патрушевим, який у 2006 році очолював ФСБ, а також президентом РФ Володимиром Путіним. Виконавцями вбивства визнали росіян Андрія Лугового і Дмитра Ковтуна, які, за версією слідства, підсипали полоній у чай Литвиненка.
20 березня 2018 року Вальтер Литвиненко в ефірі російського "Первого канала" звинуватив Гольдфарба в отруєнні свого сина.