Гутерріш: Війну проти природи необхідно припинити
Зміни клімату більше не є довгостроковою проблемою і точка неповернення "більше не за горизонтом", заявив генсек ООН Антоніу Гутерріш.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш закликав "припинити війну проти природи". Про це він сказав 1 грудня журналістам перед відкриттям конференції ООН із питань клімату в Мадриді, повідомляє пресслужба організації.
"Протягом багатьох десятиліть людський рід воював із планетою. І планета пручається... Останні п'ять років були найтеплішими за всю історію. Рівні моря є найвищими в історії людства. Крижані шапки тануть із безпрецедентною швидкістю, й океани стають більш кислими зі всіма наслідками. Біорізноманіття на суші й на морі під серйозною загрозою... Зміни клімату стали серйозною загрозою для здоров'я та безпеки людей", – сказав він.
За словами Гутерріша, зміни клімату більше не є довгостроковою проблемою і точка неповернення "більше не за горизонтом".
"Моє сьогоднішнє послання – це надія, а не розпач. Нашу війну проти природи ми маємо припинити. І ми знаємо, що це можливо", – сказав він.
Генсек ООН повідомив, що наукова спільнота надала дорожню карту для досягнення цієї мети. Однак багато країн не виконує зобов'язання, які взяли на себе під час Паризької кліматичної конференції у 2015 році.
Водночас, за його словами, поставлених цілей усе ще можна досягти.
"Громадська думка прокидається скрізь. Молодь демонструє чудове лідерство та мобілізацію... Чого ще не вистачає, так це політичної волі... Нам просто потрібно припинити копання та буріння і скористатися величезними можливостями, пропонованими поновною енергією та природними рішеннями", – сказав він.
Гутерріш додав, що наполягатиме, щоб клімат залишався на вершині міжнародного порядку денного.
Конференція ООН із клімату відбувається в Мадриді із 2-го до 13 грудня. На ній, зокрема, будуть обговорювати реалізацію Паризької кліматичної угоди.
4 листопада 2016 року набула чинності Паризька кліматична угода, яка передбачає заходи щодо недопущення зміни клімату. Для початку її дії необхідно, щоб документ ратифікувало не менше ніж 55 країн, які разом викидають понад 55% парникових газів у світі. Угода покликана замінити Кіотський протокол, який закріплював нормовані зобов'язання зі скорочення викидів парникових газів.
Документ ратифікувало вже більше ніж 180 країн, зокрема Україна. У списку, оприлюдненому на сайті ООН, є США, проте у 2017 році вони офіційно повідомили про вихід з угоди.
Паризька хартія передбачає: обмеження викидів парникових газів до рівня, коли їх будуть повністю поглинати рослини й океани, до кінця поточного сторіччя; уповільнення зростання середньорічної температури, для того щоб вона не перевищувала більше ніж на два градуси середньорічну температуру планети в доіндустріальні часи; створення фонду, за допомогою якого багаті країни будуть допомагати бідним переходити на чистіші види енергії.
Регулювання вжитих заходів мають розпочати із 2020 року.
Рада міністрів ЄС 25 листопада ухвалила бюджет Європейського союзу на 2020 рік – 21% видатків бюджету передбачають спрямувати на боротьбу зі зміною клімату.