Ілларіонов: Ми дістали підтвердження, що вбивство Нємцова є однією з найважливіших спецоперацій цієї влади
Бійця чеченського батальйону міністерства внутрішніх справ РФ "Север" Заура Дадаєва обвинуватили у вбивстві російського опозиціонера Бориса Нємцова, щоб прикрити реального виконавця і замовників злочину, уважає російський політолог Андрій Ілларіонов.
Вирок колишньому бійцеві чеченського батальйону міністерства внутрішніх справ РФ "Север" Зауру Дадаєву, якому суд дав 20 років суворого режиму у справі про вбивство російського опозиціонера Бориса Нємцова, є незаконним. Про це заявив російський економіст і політолог, екс-радник президента Російської Федерації Андрій Ілларіонов в ефірі Sotnik.TV.
"Якщо точніше, є неправосудним. Оскільки в цьому суді не було доведено, що особи, які перебували на лаві підсудних, дійсно причетні до вбивства Нємцова", – заявив він.
Політолог зазначив, що чимала частина російської громадськості зайняла позицію, яка збігається з позицією влади.
"Відповідно до цієї позиції, на лаві підсудних були виконавці вбивства, але замовників і організаторів не вдалося знайти. Вони перебувають у міжнародному розшуку. Насправді ж усі, хто стежив за перебігом слідства та судового процесу, переконалися, що невідомі, точніше, не оголошені, не лише організатор та замовник убивства, але не затримано й безпосереднього виконавця вбивства", – підкреслив він.
Ілларіонов зазначив, що всі матеріали слідства свідчать про непричетність Дадаєва до вбивства.
"Ми точно можемо сказати, що Заур Дадаєв не стріляв у Нємцова. Є маса доказів, що підтверджують це... Під час убивства Нємцова Дадаєв був за 20 км від місця вбивства, на вулиці Вєєрній, будинок 3. Його свідчення були отримані внаслідок постановного допиту, здійсненого після трьох діб безперервних тортур, які було доведено правозахисниками", – заявив політолог.
На його думку, суд і слідство не змогли надати доказів провини Дадаєва, створивши імітацію слідства й суду, щоб приховати реальних організаторів і виконавців убивства.
"Ми розуміємо, хто міг організувати таку масштабну операцію. Ми дістали підтвердження, що це вбивство і все, що супроводжує це вбивство, є однією з особливих, найважливіших спецоперацій, які здійснювала ця влада", – розповів Ілларіонов.
Він додав, що президент РФ Володимир Путін прямо визнав, що вбивство Нємцова було скоєно з політичних мотивів.
"Для Путіна жодних сумнівів немає, що це політичне вбивство, скоєне через політичну діяльність проти Путіна. Це найважливіший свідок, як мінімум свідок, який, нехай і не будучи в залі суду, утім, дав важливі свідчення – за що був убитий Нємцов, хто міг бути замовником і організатором цього злочину", – підсумував Ілларіонов.
29 червня колегія присяжних у Московському окружному військовому суді визнала Дадаєва і чотирьох його спільників винними у смерті Нємцова. Присяжні відповіли на 26 запитань, які стосувалися епізодів убивства політика.
Дадаєв заявив, що Нємцова не вбивав, а свідчення дав під тортурами. 13 липня Московський окружний військовий суд засудив Дадаєва до 20 років суворого режиму.
Російського опозиціонера Нємцова застрелили біля Кремля пізно ввечері 27 лютого 2015 року.
За обвинуваченням у його вбивстві заарештували п'ятьох уродженців Чечні. Слідство вважає, що в Нємцова стріляв Дадаєв. Замовником і організатором злочину слідство назвало іншого бійця батальйону "Север" – Руслана Мухудінова, якого в листопаді 2015 року суд заочно заарештував.
Справу стосовно Мухудінова виділили в окреме провадження, Інтерпол оголосив його в розшук.
Адвокат сім'ї політика Вадим Прохоров закликав не перебільшувати ролі Мухудінова у вбивстві опозиціонера. Він уважає, що "водій Мухудінов" не міг бути замовником злочину.
"Новая газета", яка розслідувала справу про вбивство Нємцова, писала, що замовлення на вбивство Нємцова "було виставлене на тендер" і за його виконання взявся, імовірно, заступник командира батальйону "Север" Алібека Делімханова Руслан Геремєєв.