Лукашенка запросили у Брюссель

На початку 2016-го було скасовано обмежувальні заходи щодо Лукашенка
Фото: ЕРА

Візит президента Білорусі Олександра Лукашенка у Брюссель на 10-ту річницю організації "Східне партнерство" може стати першим із моменту зняття санкцій офіційним візитом до столиці Євросоюзу.

Президента Білорусі Олександра Лукашенка запросили до Брюсселя на 10-ту річницю організації "Східне партнерство". Про це повідомляє "Радыë Свабода" з посиланням на джерела в Євросоюзі.

Лукашенка разом із лідерами п'яти інших членів організації – Вірменії, Азербайджану, Грузії, Молдови та України – запросили на обід під головуванням керівника Європейської ради Дональда Туска.

У Євросоюзі не чекають, що Лукашенко приїде особисто. Замість нього, імовірно, Мінськ представить міністр закордонних справ Білорусі Володимир Макей, який був на саміті "Східного партнерства" у 2017 році. Сам Лукашенко таких зустрічей не відвідував.

"Східне партнерство" – проект Євросоюзу, діє з 2009 року. Його мета – розвиток інтеграційних зв'язків із шістьма країнами колишнього СРСР: Азербайджаном, Вірменією, Білоруссю, Грузією, Молдовою та Україною.

ЄС увів санкції щодо Білорусі за порушення прав людини у 1998 році. Тоді обмеження стосувалися 131 білоруського чиновника, зокрема президента Лукашенка. Поступово список було розширено до 240 фізичних і 32 юридичних осіб. Протягом 21 року дію санкцій припиняли тричі. Із 2004 року проти Білорусі також діють санкції США.

У серпні 2015 року стало відомо, що Лукашенко помилував шістьох осіб, визнаних міжнародними організаціями політичними в'язнями, зокрема екс-кандидата у президенти Білорусі Миколу Статкевича. Після цього Рада ЄС на чотири місяці зупинила дію візових і фінансових санкцій щодо 170 громадян Білорусі. На початку 2016-го скасувала обмежувальні заходи стосовно 170 фізичних і трьох юридичних осіб, зокрема щодо Лукашенка. Навесні того самого року він літав у Ватикан і Рим, але ці візити не були офіційними.

У 2017-му і 2018 роках Євросоюз продовжував обмежувальні заходи щодо Білорусі на один рік. Востаннє санкції продовжували у лютому 2019-го. Зокрема, ішлося про ембарго на постачання зброї і техніки в Білорусь, а також візові обмеження для чотирьох білоруських чиновників. Санкції Євросоюзу продовжили до 28 лютого 2020 року.