Лукашенко: "Газпром" заробляє на Білорусі втричі більше, ніж на Німеччині
Президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що наполягає на внутрішньоросійських цінах на російський газ для його країни.
Президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що Росія хоче, щоб Білорусь купувала в неї нафту за цінами, які вищі за світові. Таку думку він висловив 9 січня на церемонії вручення премії "За духовне відродження", спеціальної премії діячам культури і мистецтва та премії "Білоруський спортивний Олімп", повідомляє БЕЛТА.
"Де таке бачено? Тому я й відмовився від такої нафти і прямо заявив: якщо не буде постачань за світовою ціною з Росії, ми знайдемо цю нафту в іншому місці. Що ми й робимо. І знайшли", – сказав він.
Лукашенко додав, що переговори із РФ щодо постачання газу також є складними.
"75 років Великої Перемоги. Усі горлопанимо де тільки можливо – і в Росії, і в Білорусі. "Газпром" сьогодні на Білорусі заробляє втричі більше, ніж на Німеччині. Це нормально? Це ненормально", – заявив він.
Поки сторони домовилися про постачання газу протягом деякого часу на колишніх умовах.
"Коли ми у 2011 році йшли на продаж "Белтрансгаза" (компанію купив "Газпром", – "ГОРДОН"), була жорстка домовленість, що протягом п'яти років вийдемо на внутрішньоросійську ціну за газ. Хтось це забув, я пам'ятаю. Тому наполягаю, щоб це було реалізовано", – додав він.
Зараз Білорусь купує російський газ за ціною $127 за 1 тис. м&³3;. Лукашенко говорив, що Білорусь готова купувати газ по $200, "головне – щоб рівні були умови". "Якщо наші підприємства купують за $200 – значить, і конкурентні підприємства повинні мати таку саму ціну", – говорив він.
У вересні 2019 року Лукашенко заявив, що в разі, якщо Москва "нахилятиме" Мінськ, щоб запровадити ринкову ціну на свою нафту, Білорусь візьме сировину з Європи, перекривши транзит російської нафти.
Білорусь і Росія не можуть домовитися щодо вартості нафти, тарифу на транзит через Білорусь і компенсації "за погіршення економіки білоруських НПЗ" після так званого податкового маневру у РФ.
Після переговорів із президентом РФ Володимиром Путіним 30–31 грудня Лукашенко дав доручення знайти альтернативні джерела постачань.
3 січня стало відомо, що Білорусь 1 січня зупинила відвантаження нафтопродуктів на експорт. Агентству "Інтерфакс-Захід" у пресслужбі "Белнефтехима" підтвердили цю інформацію, але підкреслили, що зупинення має тимчасовий характер.
4 січня Росія та Білорусь домовилися про постачання першої партії російської нафти за ціною, у яку не входить премія для постачальника. За даними ЗМІ, постачати нафту з Росії в Білорусь у січні будуть компанії "Роснефть" і "Нефтиса". Цього самого дня в Білорусі заявили про відновлення прокачування російської нафти на нафтопереробні заводи країни.
Російська нафта йде в Білорусь та в інші країни нафтопроводом "Дружба" – найбільшою у світі системою магістральних нафтопроводів. Російську нафту постачають до білоруського Мозиря, де нафтопровід розгалужується на дві гілки: північну (територією Польщі, Німеччини, Латвії та Литви) і південну (територією України, Чехії, Словаччини, Угорщини та Хорватії).