Лукашенко заявив, що Росія не дозволяє постачань нафти з Казахстану в Білорусь

Лукашенко: Можливо, Казахстан зможе доправити нам нафту, якщо Росія погодиться із цим
Фото: ЕРА

Білорусь прагнутиме постачати з російського ринку тільки 3040% від необхідних обсягів нафти, заявив президент країни Олександр Лукашенко.

Росія не дає згоди на постачання нафти з Казахстану до Білорусі. Про це 21 січня заявив президент Білорусі Олександр Лукашенко на нараді з питань підвищення ефективності реалізації нафтопродуктів на експорт, повідомляє БЕЛТА.

Лукашенко сказав, що Білорусь прагнутиме постачати з російського ринку 3040% від необхідних обсягів нафти.

"Відсотків 30 ми маємо з Балтики завозити і відсотків 30 через Україну – перевірений уже шлях. Можливо, Казахстан зможе доправити нам нафту, якщо Росія погодиться із цим. Дивно: наш союзник не дає згоди на постачання нафти від нашого іншого союзника. Що ж, така ситуація зараз щодо постачань нафти, і ми маємо в цьому розібратися", – заявив він.

Лукашенко додав, що економічні умови у країні ускладнюються.

"Через введення Російською Федерацією податкового маневру (обнулення експортних мит і одночасного підвищення податку на видобуток корисних копалин. – "ГОРДОН") неминуче знижуються доходи республіканського бюджету, погіршується ефективність роботи наших нафтопереробних заводів. НПЗ зіткнулися із проблемою фінансування поточної діяльності і, що важливо, своїх інвестиційних програм, спрямованих на розвиток виробництва. Але я вам уже казав: ці аргументи я навіть до уваги брати не хочу. Війни немає. У світі грошей море. Є керівники концернів, в уряді віцепрем'єр, керівники заводів – розв'язуйте питання. Не можете – йдіть", – заявив він.

У 2019 Росія доправила Білорусі 17,6 млн тонн нафти, повідомляла "Медуза".

У вересні 2019 року Лукашенко сказав, що в разі, якщо Москва "нахилятиме" Мінськ, щоб запровадити ринкову ціну на свою нафту, Білорусь візьме сировину з Європи, перекривши транзит російської нафти.

Білорусь і Росія не можуть домовитися щодо вартості нафти, тарифу на транзит через Білорусь і компенсації "за погіршення економіки білоруських НПЗ" після так званого податкового маневру у РФ.

Після переговорів із президентом РФ Володимиром Путіним 3031 грудня Лукашенко дав доручення знайти альтернативні джерела постачань.

3 січня стало відомо, що Білорусь 1 січня зупинила відвантаження нафтопродуктів на експорт. Агентству "Интерфакс-Запад" у пресслужбі "Белнефтехима" підтвердили цю інформацію, але підкреслили, що зупинення має тимчасовий характер.

4 січня Росія та Білорусь домовилися про постачання першої партії російської нафти за ціною, у яку не входить премія для постачальника. За даними ЗМІ, постачати нафту з Росії в Білорусь у січні будуть компанії "Русснефть" і "Нефтиса". Цього самого дня в Білорусі заявили про відновлення прокачування російської нафти на нафтопереробні заводи країни.

Російська нафта йде в Білорусь та в інші країни нафтопроводом "Дружба" – найбільшою у світі системою магістральних нафтопроводів. Російську нафту постачають до білоруського Мозиря, де нафтопровід розгалужується на дві гілки: північну (територією Польщі, Німеччини, Латвії та Литви) і південну (територією України, Чехії, Словаччини, Угорщини та Хорватії).