НАТО вважає дії Росії загрозою для євроатлантичної безпеки – декларація
НАТО вживатиме заходів у відповідь на розгортання Росією нових ракет середньої дальності, але залишається відкритим для діалогу з Москвою, ідеться в підсумковій декларації зустрічі лідерів Альянсу в Лондоні.
Дії Росії є загрозою для євроатлантичної безпеки. Про це йдеться в опублікованій на сайті Альянсу підсумковій декларації зустрічі лідерів НАТО, яка відбулася в Лондоні 3–4 грудня.
"Ми як союз стикаємося з різними загрозами й викликами, що виникають на всіх стратегічних напрямах. Агресивні дії Росії становлять загрозу для євроатлантичної безпеки; тероризм у всіх формах та виявах залишається незмінною загрозою для всіх нас. Державні та недержавні суб'єкти порушують міжнародний порядок, який базується на правилах. Нестабільність за межами наших кордонів також сприяє незаконній міграції. Ми стикаємося з кібер- та гібридними загрозами", – ідеться в документі.
У декларації підкреслюють, що НАТО – це оборонний союз, який не загрожує жодній країні.
"Ми ухвалили рішення підвищити готовність наших сил до реагування на будь-яку загрозу, у будь-який час, на будь-якому напрямку. Ми тверді у своїй відданості боротьбі з тероризмом і вживаємо активніших дій для перемоги над ним. Ми вживаємо й будемо продовжувати зважено та відповідально вживати заходів у відповідь на розгортання Росією нових ракет середньої дальності, які призвели до припинення дії Договору про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності (ДРСМД) і створюють значні ризики для євроатлантичної безпеки", – зазначають лідери країн – членів Альянсу.
НАТО буде ядерним альянсом доти, доки існує ядерна зброя; країни Альянсу мають намір надалі зміцнювати свою обороноздатність, ідеться в документі.
"Ми повною мірою віддані збереженню та зміцненню дієвого механізму контролю над озброєннями, роззброєнню і нерозповсюдженню, з огляду на ситуацію безпеки, що переважає. Союзники по НАТО твердо прихильні повномірному виконанню Договору про нерозповсюдження ядерної зброї в усіх його аспектах, зокрема ядерному роззброєнню, нерозповсюдженню і використанню ядерної енергії з мирною метою. Ми залишаємося відкритими для діалогу, а також для конструктивних відносин із Росією, коли дії Росії роблять це можливим", – підкреслюють у декларації.
У жовтні 2018 року США оголосили про намір припинити виконання підписаного в 1987 році ДРСМД після появи на озброєнні російської армії крилатої ракети 9М729. За інформацією американців, 9М729 випробовували на відстань більше ніж 500 км.
1 лютого 2019 року держсекретар США Майк Помпео анонсував вихід США із ДРСМД.
2 лютого президент РФ Володимир Путін заявив, що у відповідь на вихід США із ДРСМД із нього виходить Росія. 3 липня Путін підписав закон про зупинення ДРСМД, того самого дня документ набув чинності.
2 серпня США офіційно вийшли з Договору про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності.
У НАТО заявили, що союзники США по Північноатлантичному альянсу повністю підтримують рішення Вашингтона вийти із ДРСМД, а Росія несе виключну відповідальність за припинення дії документа. 18 серпня США запустили крилату ракету вперше після виходу з ракетного договору.
8 листопада глава МЗС Росії Сергій Лавров заявив, що РФ відповість дзеркально на дії США щодо створення і розміщення ракет.