Не потрібно перебільшувати розумові здібності росіян – дисидент Буковський про можливе втручання хакерів із РФ у каталонський референдум
Втручання російських хакерів у хід каталонського референдуму напевно було, однак воно, найімовірніше, не мало істотного ефекту, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" радянський дисидент Володимир Буковський.
Російське міністерство оборони має підрозділ, який займається хакерськими атаками. Про це виданню "ГОРДОН" заявив радянський дисидент Володимир Буковський, коментуючи інформацію про те, що в Іспанії є докази втручання хакерів із РФ у каталонський референдум.
"Ми маємо справу з новим видом зброї. У Росії є цілий хакерський підрозділ, який підпорядкований міністерству оборони. Так, вони працюють у цьому напрямі ґрунтовно, але перебільшувати їхнє значення теж не варто. Очевидно, що російських хакерів було залучено під час виборів президента США, але вирішальною їхня роль точно не була. Тобто на результатах голосування їхня робота не позначилася. Те саме можна сказати і про референдум щодо виходу Великобританії з Євросоюзу. Тоді хакерів із РФ теж було залучено. Але знову ж – їхній вплив на голосування не був суттєвим. Що стосується Каталонії, підозрюю, що аналогічна картина була і в цьому випадку. Втручання російських хакерів у хід каталонського референдуму напевно було, але навряд чи воно дало якийсь ефект", – зазначив Буковський.
На його думку, у Європі вистачає проблем і без результатів роботи російських хакерів.
"Потрібно сказати, що люди, які не підтримують відділення Каталонії, узагалі не пішли на цей референдум, оскільки його було оголошено незаконним. Тому ті, хто прийшов на голосування, у підсумку домоглися високого відсотка за відділення. І Росія тут ні до чого. Загалом, мені здається, очікуваного ефекту хакерська зброя поки не приносить. Неважливо, був би хакерський вплив із боку РФ чи ні – Трамп (президент США Дональд Трамп. – "ГОРДОН") усе одно виграв би вибори, а Великобританія вийшла з ЄС. Звичайно, росіяни намагаються додати Європі проблем. Але і без Москви у європейців вистачає труднощів. Їй-богу, не потрібно перебільшувати розумові здібності росіян. Вони самі часто не знають, чого хочуть. І, як правило, отримують зворотний результат", – підкреслив Буковський.
Команда фахівців, створена Європейським союзом для боротьби з російською пропагандою в інтернеті, останніми місяцями зафіксувала зростання активності, спрямованої на розпалювання кризи в Каталонії.
За даними аналітиків, у мережі поширювали фейкові новини із заголовками: "У Каталонії іспанську мову вже вивчають як іноземну", "Балеарські острови приєднаються до боротьби за незалежність від Іспанії", "Вище керівництво Євросоюзу підтримує застосування насильства в Каталонії" тощо.
Влада Каталонії заявляла, що 1 жовтня на референдумі відділення регіону від Іспанії підтримало 90,18% учасників плебісциту. Явка виборців становила 43%. Під час зіткнень із силами правопорядку, які заблокували частину виборчих дільниць, постраждало 893 людини.
27 жовтня парламент Каталонії ухвалив резолюцію, яка декларує незалежність від Іспанії.
28 жовтня Мадрид позбавив Каталонію автономії і взяв на себе відповідальність за управління регіоном. Главою Каталонії влада Іспанії призначила заступника глави уряду країни Сорайю Саенс де Сантамарію.