ПАРЄ ухвалила резолюцію, яка дозволяє Росії повернутися в асамблею
Резолюцію, яка дозволяє Росії повернутися в Парламентську асамблею Ради Європи, підтримало 118 депутатів, 62 були проти, 10 утрималися. Уже вранці 25 червня Росія може передати в ПАРЄ список своїх депутатів і відновити роботу в асамблеї, зазначає "Європейська правда". Українська делегація має намір оскаржити повноваження РФ.
У ніч на 25 червня Парламентська асамблея Ради Європи у Страсбурзі ухвалила резолюцію про зміну санкційного механізму, яка дозволяє Росії повернутися в асамблею.
Як повідомляє кореспондент видання "ГОРДОН", за ухвалення резолюції проголосувало 118 депутатів, 62 були проти, 10 утрималися.
Членкиня української делегації, перша віцеспікерка Верховної Ради Ірина Геращенко зазначила у Facebook, що проти були представники України, Великобританії, Грузії, Польщі та країн Балтії.
До резолюції, складеної на основі доповіді депутата від Бельгії Петри де Суттер, українська делегація подала понад 200 поправок. Їх розгляд розпочали приблизно о 21.00 24 червня за київським часом і завершили о 1.45 25 червня.
Депутати підтримали лише одну поправку, №12, наголошують у Twitter ПАРЄ.
Під час засідання депутати закликали президента ПАРЄ Ліліан Морі Паск'є перенести розгляд резолюції на завтра. "Чи законне це засідання після півночі?" – запитав один із делегатів. Паск'є наполягала, що проголосувати за резолюцію необхідно сьогодні. Член української делегації, народний депутат від Блоку Петра Порошенка Олексій Гончаренко повідомив у Facebook, що деякі депутати заснули просто в залі.
"Європейська правда" зазначила, що якби розгляд резолюції відклали до ранку вівторка, то в середу росіяни, найімовірніше, не встигли б узяти участь у голосуванні за нового генсека Ради Європи. Отже, вони не визнали б генсека, якого обрали б без них, і знову відмовилися б платити членські внески, припускає видання.
Рішення, яке ухвалила ПАРЄ, принципово змінює санкційний механізм, пише "Європейська правда". До регламенту додали норму, яка скасовує право ПАРЄ накладати санкції на будь-яку національну делегацію, включно з Росією. Асамблея більше не зможе обмежувати право голосу, право виступу, право участі та голосування депутатів у комітетах асамблеї. Окрема норма дозволяє Росії презентувати список своєї делегації посеред сесії (до цього списку делегатів потрібно було подавати перед початком першої сесії року).
Видання вважає, що вже вранці у вівторок Росія передасть у ПАРЄ список своїх депутатів і відновить роботу в асамблеї.
Одночасно з цим залишилося право повністю відмовити в підтвердженні повноважень делегації окремої держави. Як повідомляють на сайті ПАРЄ, це так звана процедура спільної реакції (joint reaction procedure), яку будуть застосовувати проти держав-членів, які порушують свої статутні зобов'язання або не дотримуються основних принципів та цінностей, які відстоює Рада Європи. Таку процедуру може ініціювати асамблея, Комітет міністрів або генеральний секретар Ради Європи. Їх буде залучено в "покроковий процес" застосування санкцій, що врешті-решт може призвести до зупинення роботи держави в організації.
Українська делегація має намір оскаржити повноваження РФ, щойно вона подасть свій список депутатів.
"Завтра битва триватиме далі. За санкції, які залишилися серед можливих. Ганьба", – написав у Facebook голова української делегації в ПАРЄ, народний депутат від Блоку Петра Порошенка Володимир Ар'єв.
Ірина Геращенко пообіцяла "фішечки" на засіданні ПАРЄ у вівторок.
Член української делегації, позафракційний депутат Борислав Береза зазначив у Facebook, що українці "робили все можливе і неможливе", щоб заблокувати повернення Росії в ПАРЄ, і припустив, що Україні не вдасться оскаржити повноваження російської делегації.
"Знаючи настрій Комітету міністрів Ради Європи і керівництва ПАРЄ, можна припустити, що росіяни відіб'ються. Тому моя думка про те, що мені нічого робити в одній залі з нечистю, у якої руки по лікті в українській крові, залишається незмінною", – написав він.
Представниця української делегації, народна депутатка від "Самопомочі" Олена Сотник звернула увагу, що хоча розгляд резолюції відбувався вночі, у ПАРЄ була практично повна зала.
"Цікаво, чи була б повна зала і [був би] розгляд у такий час резолюції по заручниках, терористичних актах, політичних в'язнях?.. Навіть хімічна атака в Сирії чи МН17 не могли б так мобілізувати [депутатів ПАРЄ], як це робить повернення Росії", – вважає вона.
Росію позбавили права голосу в ПАРЄ у квітні 2014 року – одразу після анексії Криму та початку воєнних дій на Донбасі. На знак протесту у 2017 році Росія зупинила сплату внесків до бюджету Ради Європи (приблизно €33 млн на рік), що призвело до фінансової кризи в організації. У Росії заявили, що РФ виплатить Раді Європи борг за внесками (приблизно €60 млн), якщо ПАРЄ "усуне загрозу дискримінації національних делегацій".
У попередні роки вже було кілька спроб зняти санкції з російської делегації в ПАРЄ (цю ідею підтримує і генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд), але вони не мали успіху.
Проєкт резолюції, яку в ПАРЄ розглядали 24–25 червня, регламентний комітет асамблеї ухвалив 3 червня 2019 року. Ініціаторами зняття обмежень із Росії стали Німеччина та Франція.