Петрова і Боширова заарештовували в Нідерландах. The Insider і Bellingcat опублікували нове розслідування
Затримання ймовірних співробітників розвідуправління російського Генштабу Олександра Петрова та Руслана Боширова в Нідерландах може бути пов'язаним зі спробою зламу комп'ютерної мережі швейцарської хімічної лабораторії, ідеться у розслідуванні The Insider і Bellingcat. Окрім того, Петров і раніше бував у Нідерландах, можливо, у зв'язку зі спробами РФ вплинути на результат референдуму щодо Угоди про асоціацію ЄС та України, який відбувся у 2016 році.
Олександра Петрова і Руслана Боширова, підозрюваних в отруєнні колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля, раніше заарештовували в Нідерландах. Про це у другій частині спільного розслідування пишуть The Insider і незалежна група Bellingcat із посиланням на джерело в правоохоронних органах Нідерландів.
Джерело натякнуло, що про це затримання можна дізнатися більше, "якщо читати ЗМІ".
ЗМІ повідомляли, що в Нідерландах на початку 2018 року затримали двох російських шпигунів, які прямували в лабораторію швейцарського міста Шпіц, що займається зокрема і розслідуваннями отруєння Скрипаля та застосування хімічної зброї в Сирії. Розвідники мали із собою обладнання для проникнення в комп'ютерну мережу лабораторії.
За даними слідства, ці самі люди брали участь у зламі серверів Всесвітнього антидопінгового агентства. В агентстві заявляли, що за кібератаку відповідальна хакерська група Fancy Bear, яку пов'язують із Головним управлінням Генерального штабу збройних сил РФ (раніше – ГРУ).
The Insider і Bellingcat припускають, що Петров і Боширов могли діяти в одній групі з хакерами.
"Останньою поїздкою Петрова в зону Шенгену була саме Швейцарія: наприкінці січня – на початку лютого цього року. Тобто, якщо Петрова і Боширова дійсно заарештовували, як стверджує джерело, то це сталося саме під час цієї поїздки. З огляду на все, їх було затримано на території Голландії і передано швейцарському правосуддю, оскільки справа стосувалася швейцарської лабораторії", – ідеться в журналістському розслідуванні.
Водночас британське консульство видало візи цим людям, відповідь на запитання "чому?" буде "не дуже приємною для Великобританії", зазначає The Insider.
Ці дані також підтверджують повідомлення британської преси про те, що підозрювані не менше ніж шість разів літали до швейцарської Женеви. Боширов говорив у телеінтерв'ю, що прилетіти в Женеву – "це найближчий шлях доїхати до Монбланка" (так він вимовляв назву вершини Монблан в Альпах).
The Insider і Bellingcat з'ясували, що Петров бував у Нідерландах і раніше, навесні 2016 року.
"Цікавий збіг: він був там у дні референдуму про асоціацію з Україною. Це питання було настільки болючим для Кремля, що Москва, крім звичайних засобів (хакерські атаки, вкидання фейкових новин), провела цілу спецоперацію: на території Голландії від імені "українських біженців" кілька росіян провели кампанію проти асоціації", – ідеться в публікації.
14 вересня The Insider і Bellingcat опублікували копію заяви Петрова на отримання внутрішнього паспорта з позначкою "цілком таємно". Джерела розслідувачів припускають, що вона може свідчити про його причетність до спецслужб. Така сама позначка є і на файлах із відомостями про Боширова.
Скрипаля і його дочку Юлію отруїли в березні 2018 року у британському Солсбері нервово-паралітичним агентом "Новачок". Жінку виписали з лікарні у квітні, а колишнього шпигуна – у травні.
5 вересня у прокуратурі Британії назвали прізвища підозрюваних у нападі на Скрипалів, росіян Петрова і Боширова.