Портников: Диверсифікація постачань газу в ЄС залишить Росію наодинці з трубою. Це відразу змінить курс РФ
Європейці мають заради своєї безпеки відмовитися від російського газу, вважає політичний оглядач Віталій Портников.
Президент США Дональд Трамп може вимагати від президента РФ Володимира Путіна відмовитися від будівництва газопроводу "Північний потік – 2", проте російський лідер навряд чи на це відреагує. Таку думку 14 липня висловив політичний оглядач Віталій Портников в ефірі телеканала "Еспресо".
"Те, що говорить Трамп про постачання російського газу в Європу, цілком логічно. Це можна тільки підтримувати... Чому якщо європейці вважають, що Росія – агресор, що вона їм загрожує, – чому вони залежать від неї енергетично? Чому вони не проведуть таку диверсифікацію енергетичних постачань, яка залишить Росію наодинці зі своєю трубою? Це відразу ж змінило б зовнішньополітичний курс Росії на 180 градусів. Тому що всі спроби продати російський газ Китаю показали, що він нікому не потрібен, окрім Європи", – підкреслив він.
Журналіст додав, що бажання європейців не переплачувати за газ можна зрозуміти.
"З іншого боку, навіщо платити додаткові гроші за безпеку, якщо можна платити трошки більше за газ? І тоді у вас буде безпека. Тому що безпека – це енергетична ізоляція Російської Федерації. І тут Трамп має абсолютну рацію", – пояснив Портников.
Він додав, що збільшення військового бюджету НАТО потрібне не тільки Трампу, а й самим цим країнам.
"Якщо у них будуть сильніші армії, це буде гарантією не тільки єдності Альянсу, а гарантією того, що НАТО зможе чинити опір РФ та її союзникам, якщо вони захочуть перевірити Європу на міцність", – підсумував журналіст.
"Північний потік – 2" – другий газопровід, який з'єднає Росію з Німеччиною по дну Балтійського моря. Протяжність маршруту – понад 1200 км, потужність нового трубопроводу становитиме 55 млрд м3 газу на рік. Вартість проекту – €9,5 млрд, його навпіл фінансують російський "Газпром" і п'ять європейських компаній. У "Газпромі" прогнозують, що "Північний потік – 2" уведуть в експлуатацію до кінця 2019 року.
Влада України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви та Естонії вважає "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи. Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький називав газопровід новою гібридною зброєю Росії проти Заходу.
Німеччина, Фінляндія і Швеція дозволили зводити трубопровід на своїй території. Данія – поки ні.
Київ наполягає, що Росія має зберегти транзит газу через територію України після будівництва "Північного потоку – 2". За словами президента РФ Володимира Путіна, постачання газу через Україну залежатиме від економічної доцільності.
За даними американського журналу Foreign Policy, США незабаром можуть увести санкції проти п'яти європейських компаній, залучених до проекту "Північний потік – 2".
11 липня Трамп під час робочого сніданку з генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом різко розкритикував європейські країни. Він також сказав, що Німеччина "перебуває у полоні Росії", тому що купує у неї багато енергоресурсів.