Прокуратурі Швейцарії дозволили видати ордер на арешт двох росіян із ГРУ, підозрюваних у шпигунстві за Всесвітнім антидопінговим агентством
Швейцарська прокуратура підозрює співробітників спеціального підрозділу Головного розвідувального управління Генштабу збройних сил Росії Олександра Моренця і Євгена Серебрякова у шпигунстві за Всесвітнім антидопінговим агентством у вересні 2016 року в одному з готелів Лозанни.
Правоохоронні органи Швейцарії розслідують кримінальну справу щодо співробітників спеціального підрозділу Головного розвідувального управління Генштабу збройних сил Росії – 41-річного Олександра Моренця і 37-річного Євгена Серебрякова, підозрюваних у шпигунстві за Всесвітнім антидопінговим агентством (ВАДА), повідомляє 23 жовтня Neue Zürcher Zeitung.
Епізод зі зламом бази даних ВАДА, який розслідують правоохоронці Швейцарії, стався у вересні 2016 року в одному з готелів Лозанни.
За даними газети, кримінальну справу відкрили у березні 2017 року на основі даних швейцарської розвідки. Наприкінці серпня Федеральна прокуратура країни попросила в уряду дозвіл заарештувати і подати в суд на підозрюваних.
Уряд Швейцарії дозволив прокуратурі накласти обмежувальні заходи на російських шпигунів. Як зазначає Neue Zürcher Zeitung, через політичний характер справи міжнародний ордер на арешт неможливий. Однак прокуратура Швейцарії може видати національний ордер на арешт.
4 жовтня Національний центр кібербезпеки Великобританії заявив, що групи російських хакерів ГРУ під назвами Fancy Bear, Pawnstorm і Tsar Team здійснили низку великих кібератак на США, Великобританію і всередині самої Росії.
Цього дня міністерство юстиції США висунуло обвинувачення сімом офіцерам Головного управління Генштабу РФ у кібератаках і дезінформаційних операціях. Серед них – Серебряков, Моренець, Іван Єрмаков, Артем Малишев, Дмитро Бадін, Олег Сотников і Олексій Мінін.
Влада Нідерландів заявила, що у квітні 2018 року вислала чотирьох росіян, які планували здійснити кібератаку на Організацію із заборони хімічної зброї. За даними чиновників, підозрювані із собою мали дипломатичні паспорти. Міністр оборони Нідерландів Анк Бейлевелд на прес-конференції 4 жовтня назвала імена висланих росіян: це Моренець, Серебряков, Мінін і Сотников.
Також 4 жовтня уряд Канади заявив, що підтверджує інформацію своїх союзників про виявлення та викриття низки зловмисних кібероперацій із боку російської військової розвідки. "У 2016 році Всесвітнє антидопінгове агентство, незалежне міжнародне агентство зі штаб-квартирою в Канаді, повідомило, що хакерська група Fancy Bear / APT28 опублікувала конфіденційні дані про спортсменів на своєму сайті. Інформацію було здобуто незаконно. Уряд Канади з високим ступенем упевненості заявляє, що відповідальною за цей інцидент була російська розвідка, ГРУ", – заявили в міністерстві закордонних справ Канади.