Російська академія наук попросила вибачення за відмову присудити звання почесного професора патріарху Кирилу і Матвієнко, однак від своїх планів не відмовилася
Віце-президент Російської академії наук Юрій Балега висловив думку, що робота патріарха Російської православної церкви Кирила та голови Ради Федерації РФ Валентини Матвієнко "корисна для вітчизняної науки і принесла зміни", а тому в нормативні акти, які дозволяють присвоювати почесні звання видатним діячам культури та науки, можуть внести зміни.
Президія Російської академії наук попросила вибачення у патріарха Російської православної церкви Кирила і голови Ради Федерації Валентини Матвієнко за помилкову інформацію про присвоєння їм звання почесного професора РАН. Про це йдеться в повідомленні на сайті академії.
"Анонс засідання президії РАН, оголошений апаратом РАН і розісланий прес-службою РАН 18 січня, містив неправдиву інформацію про присвоєння звання "Почесний професор РАН" святійшому патріархові Московському і всієї Русі Кирилу та голові Ради Федерації Федеральних зборів Російської Федерації Валентині Матвієнко. У зв'язку з цим просимо вибачення... і сподіваємося на продовження плідної співпраці", – ідеться в повідомленні.
У РАН зазначили, що в нормативні акти, які дозволяють академікам присвоювати почесні звання видатним діячам культури та науки, можуть внести зміни.
Віце-президент РАН Юрій Балега у коментарі "Русской службе ВВС" заявив, що академія не відмовилася від цієї ідеї. Для того, щоб присудити патріарху таке звання, президія Російської академії наук має спочатку внести поправки до свого статуту. Прогнозують, що це відбудеться у квітні 2019 року.
За його словами, ще за старого статуту, було ухвалено положення РАН, яке дозволяло присуджувати звання почесного професора громадським діячам. Однак у 2014 році статут було змінено.
Балега висловив думку, що робота патріарха Кирила та голови Ради Федерації Матвієнко "корисна для вітчизняної науки і принесла зміни".
21 січня повідомляли, що ініціатива викликала хвилю обурення в академічній спільноті РФ. У статуті РАН відсутнє поняття "почесний професор". У колишньому статуті 2001 року таке звання було: його було присуджено 11 "видатним діячам світової культури, науковцям, державним і громадським діячам", зокрема, попередникові Кирила патріарху Алексію II.
"Це ганебна історія. Звання мають давати вченим. Чиновники жодного стосунку до науки не мають. Я вважаю, що це неправильна практика", – заявив академік РАН Юрій Апресян.