Рухані відкинув пропозицію Джонсона про укладення ядерної угоди зі США
У відповідь на пропозицію прем'єр-міністра Великобританії Бориса Джонсона президент Ірану Хасан Рухані заявив, що американській лідер Дональд Трамп звик "до порушення закону та контрактів".
Президент Ірану Хасан Рухані відкинув пропозицію прем'єр-міністра Великобританії Бориса Джонсона про укладення ядерної угоди з американським лідером Дональдом Трампом замість Спільного всеосяжного плану дій щодо Ірану (СВПД) від 2015 року. Заяву Рухані зробив 15 січня, інформує Tasnim News Agency.
За його словами, Трамп звик "до порушення закону та контрактів". Рухані підкреслив, що Іран не намагається створити ядерну зброю, оскільки всі його дії контролює Міжнародне агентство з атомної енергії.
Президент Ірану пригрозив європейським лідерам, що якщо із регіону не виведуть іноземних солдатів, європейські війська опиняться в небезпеці.
Рухані нагадав, що Європа нічого не зробила у відповідь на вихід США з Паризької угоди, і зазначив, що Тегеран не може покладатися на обіцянки європейців.
Він додав, що Іран хоче зберегти СВПД, а відмова від зобов'язань покликана створити баланс у домовленостях, який було порушено санкціями США.
20 липня 2015 року Рада Безпеки ООН схвалила угоду, спрямовану на обмеження ядерної програми Ірану в обмін на зняття з нього санкцій. Тегеран гарантував, що відмовиться від ідеї створення ядерної зброї. За 10 років, у разі виконання Іраном умов ядерної угоди, усі обмеження й умови, які є в резолюції ООН, мали припинити дію.
8 травня 2018 року Трамп оголосив, що його країна виходить зі Спільного всеосяжного плану дій щодо Ірану (СВПД), вважаючи його "катастрофічним". За словами Трампа, Тегеран обманював світову спільноту, приховуючи продовження досліджень у сфері ядерної зброї.
Іранський президент Хасан Рухані говорив, що радий виходу США з ядерної угоди. Він назвав Вашингтон "проблемним партнером" і поінформував, що продовжить роботу за угодою із Францією, Великобританією, Німеччиною, Китаєм та Росією. Також Рухані попередив, що Тегеран може відновити збагачення урану у промислових масштабах.
6 серпня Трамп підписав указ, який відновив санкції проти Ірану, що діяли до підписання ядерної угоди. Вони набули чинності 5 листопада.
8 травня 2019 року в Ірані заявили про відмову виконувати частину зобов'язань за ядерною угодою.
У липні стало відомо, що ця країна перевищила ліміт запасів низькозбагаченого урану, установлений положеннями СВПД.
5 січня 2020 року Іран оголосив про повний вихід із ядерної угоди.