Саакашвілі: Я сказав Путіну: "Дістань, куди ти можеш мене дістати зі своїм зростом" G

Саакашвілі і Путін під час переговорів 2006 року
Фото: EPA

Експрезидент Грузії, керівник українського Виконавчого комітету реформ Михайло Саакашвілі розповів в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону, що під час російсько-грузинського конфлікту 2008 року тодішній прем'єр-міністр РФ Володимир Путін кілька разів відкрито погрожував його вбити, намагаючись схилити до ухвалення вигідних для РФ умов.

Експрезидент Грузії, керівник українського Виконавчого комітету реформ Михайло Саакашвілі розповів в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону, що 2008 року під час російсько-грузинського конфлікту тодішній прем'єр-міністр РФ Володимир Путін передавав йому погрози через президента Франції Ніколя Саркозі.

Саркозі був одним із головних посередників під час урегулювання конфлікту Росії та Грузії.

"Саркозі після переговорів із Путіним прилетів до мене й був дестабілізований і наляканий, говорив, що Путін дуже небезпечний, що він справжній зомбі, що він його справді хапав за краватку..." – сказав Саакашвілі.

За словами експрезидента Грузії, Путін кілька разів відкрито погрожував його вбити, зокрема перед Саркозі.

"Путін небезпечний, але не настільки, щоб його занадто сильно боятися. Звичайно, треба бути дуже обережним. Він небезпечний, тому що для нього немає жодних принципів, жодних моральних обмежень. І він вважає, що єдиний метод досягати успіху – це притискати інших, убивати, захоплювати, через коліно ламати тощо. Треба згадати, що я один із небагатьох людей, яких він відкрито пригрозив убити, а я ще [живий]", – зазначив політик.

Саакашвілі нагадав, що через Саркозі Путін передав погрозу підвісити його за яйця. На думку експрезидента Грузії, так Путін намагався схилити його до ухвалення вигідних для Росії умов урегулювання конфлікту.

"Звичайно, я не підписав... Я точно знав, що він це робить для того, щоб я підписав капітуляцію і щоб підписав розчленування моєї країни, точно такий самий текст, як Мюнхенські угоди. Свого часу [лідер нацистської Німеччини Адольф] Гітлер викликав до себе президента Чехословаччини (це був літній, немічний старий) і сказав: "На, підпиши". І в нього був серцевий напад. Після того, як його відкачали, він підписав. Так от, у мене серце було міцне і на ці речі я не піддавався. І в мене ж були ці історичні приклади. Я йому сказав: "Дістань, куди ти можеш мене дістати зі своїм зростом". Такий обмін розмов у нас був. Але цього я не підписав. Саркозі хотів, щоб я підписав. Він сказав: якщо ти не підпишеш цього (шостого пункту угоди Саркозі – Путіна), завтра вранці тут будуть російські танки й тебе вб'ють, а твій друг [президент США Джордж] Буш тебе не врятує". Ось це – слово в слово. На що я сказав: "Будь ласка, Ніколя, їдь, без проблем. Навіть якщо мене вб'ють, я цієї мерзоти, яку ти привіз із порушенням попередніх домовленостей, не підписуватиму", – розповів Саакашвілі.

Водночас експрезидент Грузії спростував інформацію, що він публічно називав Путіна Ліліпутіним і нібито після цього їхні стосунки погіршилися.

"Це неправда. Путін повторив кліше, яке росіяни самі поширювали. Я був дуже завжди, надзвичайно ввічливим щодо Путіна. Узагалі були моменти, коли він сам на матюки переходив... Але я завжди був дуже стриманим і ввічливим. Мені навіть здається, що в Путіна, незважаючи на всі ці витівки, якийсь пієтет навіть сьогодні є... Коли ти не прогинаєшся перед ним, він теж якось це поважає", – вважає політик.

Саакашвілі: Я один із небагатьох людей, яких Путін відкрито пригрозив убити, а я ще живийЧитайте повну версію інтерв'ю

8–12 серпня 2008 року між Росією і Грузією стався збройний конфлікт. Російські війська спільно з південноосетинськими формуваннями витіснили грузинські війська з Південної Осетії, яка офіційно є частиною Грузії, тимчасово зайнявши низку прилеглих до конфліктної зони районів Грузії. Пізніше РФ визнала незалежність Південної Осетії та Абхазії.

Після конфлікту Росія і Грузія припинили дипломатичні відносини.

Абхазія і Південна Осетія, згідно із грузинським законодавством, – окуповані території РФ. Регіони проголосили незалежність від Тбілісі на початку 90-х років. У 2000-х роках незалежність Абхазії і Південної Осетії визнали чотири країни: Росія, Нікарагуа, Венесуела й Науру.

Під час конфлікту, як пише "Грузия Online", загинуло 408 громадян Грузії (170 військовослужбовців, 14 співробітників МВС і 224 цивільні особи), 2232 людини дістали поранення. Слідчий комітет РФ визнав загиблими в конфлікті 67 російських військовослужбовців, ще 270 військових дістали поранення. Під час війни, за даними російської сторони, було вбито 162 жителів Південної Осетії.

Відео: В гостях у Гордона / YouTube