Шевцова: Кремль стріляє собі в ногу. Але ж може влучити і в скроню!
Російська влада підриває власні позиції, намагаючись назавжди утримати владу, яка випадково потрапила в їхні руки, уважає російський політолог Лілія Шевцова.
Керівна команда в Кремлі намагається зробити владу своєю власністю "у нескінченному часовому вимірі", проте дедалі більше підриває її основи. Про це написала у колонці для "Радио Свобода" російський політолог Лілія Шевцова.
"Суб'єкт влади, що її монополізував, підриває власні позиції. Коротше кажучи, стріляє собі в ногу. Але ж може влучити і в скроню!.. Виживання сучасного російського самодержавства визначається трьома чинниками: здатністю влади себе легітимізувати; готовністю еліти дотримуватися лояльністі щодо Персоніфікатора влади; можливістю системи використовувати Захід у цілях підтримки життєздатності держави, яка не може не тільки себе модернізувати, але й забезпечувати статус-кво", – перелічила вона.
На думку політолога, настрої суспільства залежать від того, як працює ця "тріада", однак Кремль уже відмовився від легітимації себе через вибори.
"Як показали недавні муніципальні вибори в Москві (та й не тільки в столиці країни), влада намагається змусити населення забути про вибори, ніби їх і немає! Такий тривіальний спосіб домогтися перемоги завдяки низькій явці й електорату, залежного від держави. Президентські вибори вимагатимуть підвищення явки, але водночас і ліквідації конкурентності та жорстких заходів щодо забезпечення потрібного результату. В обох випадках Кремль знищує єдиний спосіб отримати широку згоду народу на своє право керувати, що є в його розпорядженні", – зазначила вона.
Шевцова звернула увагу, що на відміну від СРСР, Кремль не може запропонувати ідею, яка би виправдовувала його владу, а легітимація через повернення до монархії не має підтримки навіть серед прихильників президента Володимира Путіна, тому що міркування про те, кому у своїй родині президент може передати владу, "напевно викличуть у його шанувальників змішані почуття".
"Сама влада, дедалі активніше вдаючись до репресій, у такий спосіб визнає, що не вірить у можливість добитися покори без придушення. Ми маємо владу, у якої великі складнощі з виправданням свого права на безмежне правління", – підкреслила вона.
Політолог додала, що підтримка самодержавства елітами основана на угоді, відповідно до якої в обмін на лояльність Кремль гарантує їм добробут і безпеку.
"Скорочення державних ресурсів змушує Кремль знижувати ренту для політичного класу. Необхідність реагувати на суспільне невдоволення вимагає показувати народу сакральні жертви. Що вищий градус невдоволення, то вищий статус сакральних жертв, то більше їх потрібно. Звідси й стали регулярними арешти губернаторів і силовиків. Але готовність влади віддати на розтерзання представників обслуговувального стану руйнує механізм його лояльності", – продовжила вона.
На думку Шевцової, після арешту одного з провідних міністрів Олексія Улюкаєва навіть найвищий ешелон влади не може почуватися в безпеці.
"Замість колишнього умиротворення, основаного на зрозумілих знаках, у політиці настає час джунглів. А на горизонті маячить ще одна неприємність: якщо стане припікати, Персоніфікатор буде змушений зробити те, що робили всі носії єдиновладдя, – звернутися до народу через голову керівного класу. Підтвердження щирості звернення вимагає масової чистки ожирілого панівного стану; невідомо, хто потрапить під ніж", – розповіла вона.
Політолог також зазначила, що російська система завжди існувала завдяки використанню ресурсів західної цивілізації.
"Якщо в часи комунізму в системи були можливості звернутися до внутрішньої мобілізації та часткової ізоляції, то зараз повернення до цього механізму виживання неможливе. Річ навіть не в тому, що населення не готове розділити долю Північної Кореї. До ізоляції не готова російська еліта, що інтегрувала себе в західне суспільство. Але введення проти Кремля санкційного режиму, передусім американські санкції, які ставлять під загрозу перекладене на Захід майно та активи російського політичного класу, грозять залишити його без штанів. Захоплена зненацька еліта змушена задуматися про те, якою мірою сьогоднішня влада відповідає її інтересам", – підкреслила вона.
Шевцова додала, що безпосередніх загроз для вищого владного ешелону поки немає. Проте почався процес деморалізації влади.
"Ми маємо можливість спостерігати не просто виснаження ресурсів владної корпорації. Мова йде про більше: влада, намагаючись вижити, підриває основи свого існування. Кремлю вдається зберегти враження стійкості тільки завдяки безхребетності російського політичного та інтелектуального класів, розгубленості суспільства й кризи західної цивілізації. Але кремлівські стратеги вже досягли успіху у звуженні свого поля маневру. Вони зуміли пробудити занепокоєння навіть усередині кремлівського двору. Ще більш успішно Кремль збудив проти Росії навколишній світ", – підсумувала вона.
15 листопада 2016 року в Слідкомі РФ заявили про затримання Улюкаєва. За даними російських слідчих, чиновник отримав від Сєчина $2 млн за надання позитивної оцінки, що дала змогу "Роснефти" придбати державний пакет акцій "Башнефть". Улюкаєв відмовився визнати провину.
Під час судового засідання він заявив про провокацію хабара з боку ФСБ.
У суді оприлюднили розшифрування розмови Сєчина й Улюкаєва. Із контексту розмови випливає, що Сєчин на прощання передав гостю кошик із ковбасою. Улюкаєв у суді стверджував, що глава "Роснефти" дав йому також пакет із вином. Сєчин назвав оприлюднення в суді змісту його розмови з Улюкаєвим "професійним кретинізмом".