Шевцова: Кремль закрив питання про реформування Росії "зверху" і "зсередини", залишивши лише один сценарій вуличного бунту
Перехід Кремля до превентивних репресій свідчить про невпевненість, що владу вдасться утримати, уважає російський політолог Лілія Шевцова.
У Росії постійно говорять про те, що Кремль втрачає контроль над ситуацією, однак влада продовжує "шкандибати, водночас боляче огризаючись". Про це написала у колонці для "Радио Свобода" російський політолог Лілія Шевцова.
"Правда, помітно й те, що нинішні "утримувачі" влади не впевнені, наскільки вони можуть її утримати. Перехід Кремля до превентивних репресій, зокрема і щодо власного політичного класу (поки без усяких на те підстав), свідчить про невпевненість, яка повзає кремлівськими коридорами", – написала вона.
На думку політолога, влада стривожена, що в глибинах російського суспільства "підвищилася температура". Водночас вона зазначила, що стійкості Кремлю надає дискредитація провідних ідеологічних течій і партій, а також імітація ідейно-політичного життя, у якій беруть участь і "системні ліберали", і Компартія.
"Росія виявилася позбавленою політичних рухів, які захищали б принципи рівності і справедливості. Російський націоналізм, у якому ще недавно були присутні й антиімперські, й антикремлівські настрої, був нейтралізований "кримнашизмом", ставши союзником влади і втративши антирежимне звучання", – продовжила Шевцова.
Вона зазначила, що відсутність каналів висловлювання суспільних настроїв залишає населенню можливість для самовиявлення тільки у вуличних протестах, однак влада лякає учасників протестів, жорстко на них реагуючи.
"Влада, забетонувавши вікна і закривши приплив повітря, породжує ефект чайника, що кипить із закритою кришкою. А це означає, що мрії про мирну еволюцію за участю розсудливої частини керівного класу стають нездійсненними", – зазначила політолог.
На думку Шевцової, серед владних еліт є прихильники "обережних" економічних реформ, однак проведення чистки політичного класу не залишає їм шансів.
"Епоха постмодернізму, коли еліта могла служити владі, тримаючи дулю в кишені, завершилася. Арешти Бєлих (колишній губернатор Кіровської області РФ Микита Бєлих був затриманий за отримання хабара. – "ГОРДОН") з Улюкаєвим (екс-главу мінекономрозвитку РФ Олексія Улюкаєва також судять за хабар. – "ГОРДОН") і весь нескінченний "губернаторопад" – свідчення того, що настав час "робокопів", не залишають сумнівів у їх здатності до сліпого підпорядкування", – попередила вона.
Політолог додала, що важко передбачити, коли ситуація може вибухнути.
"Кремль закрив питання про реформування Росії "зверху" і "зсередини", залишивши суспільству лише один сценарій – сценарій вуличного бунту. А чого іншого можна чекати, якщо влада не готова зняти кришку чайника, який закипає? До речі, будь-який масовий вуличний протест завжди орієнтований на руйнування, а не на творення, на радикалізм, а не на компроміси, на одноосібне лідерство, а не на пошук коаліцій, нарешті, на помсту, а не на прощення й умиротворення. Влада, намагаючись забезпечити собі нескінченне виживання, готує симетричну відповідь. І що жорсткіше насильство зверху сьогодні, то потужнішою стане майбутня відповідь низів на насильство", – зазначила Шевцова.
Вона додала, що переведення суспільного невдоволення на "руйнівний протест" відкладає трансформацію системи, навіть у разі зміни режиму влади.
"Зміна режиму без зміни принципів веде до відтворення самодержавства, уже з іншим персоніфікатором", – підсумувала політолог.