У Білорусі після параду Перемоги затримано приблизно 100 опозиційних журналістів і блогерів

Блогер Петрухін вирушив за ґрати, незважаючи на підозру COVID-19
Фото: spring96.org

Білоруські правозахисники повідомляють, що напередодні та після Дня Перемоги влада затримали понад 100 опозиційних блогерів, журналістів і підписників каналів, які критикують дії влади. Затримані брали участь в онлайн-стрімах, у яких розповідали про ситуацію в регіонах країни.

У Білорусі напередодні та після проведення параду Перемоги в Мінську правоохоронці затримали понад 100 опозиційних блогерів, журналістів та підписників каналів, які критикують чинну владу і президента Олександра Лукашенка. Про це повідомляє "ВВС Україна", посилаючись на кореспондента телерадіокомпанії в Мінську.

Затримані критикували дії влади, яка вирішила провести масштабний військовий парад на 9 Травня, незважаючи на пандемію коронавірусу. Вони брали участь в онлайн-стрімах, у яких розповідали про ситуацію в регіонах країни.

Блогера Сергія Петрухіна відправили в камеру на 15 діб, не дочекавшись викликаної у суд бригади швидкої допомоги – у чоловіка висока температура і підозра на коронавірус, однак тесту йому не зробили. На суді Петрухін розповів, що в ізоляторі тимчасового тримання разом із ним були й інші люди з підвищеною температурою.

Блогера затримали за 350 км від Бреста, куди він їхав на зустріч з колегою Сергієм Тіхановським – організатором стрімів із критичними висловлюваннями про політику Лукашенка і життя у країні, повідомляє "ВВС Україна".

Тіхановського 6 травня затримали під Могилевом – команду блогера спробували взяти під варту під час зустрічі з підписниками його каналу, але тоді співробітникам міліції фізично перешкодили глядачі Тіхановського. Вимагаючи його звільнення, у різних регіонах Білорусі люди виходили на акції. У підсумку затримали його колег-блогерів, глядачів YouTube-каналу і журналістів, які висвітлювали стихійні протести.

У Бобруйську затримали прибічників Тіхановського, які намагалися організувати "антипарад" 9 травня.

Суди над активістами, правозахисниками, журналістами 11 травня відбувалися у 12 містах Білорусі.

За даними правозахисників центру "Вясна", затриманих переважно судили за статтею про участь у несанкціонованому масовому заході. Більшість із них дістала строк 10–15 діб або штраф у розмірі 810 білоруських рублів (приблизно 9 тис. грн).

"Протестна активність підписників і прихильників регіональних блогерів-критиків виявилася несподіваною як для влади, так і для опозиційних білоруських партій і структур", – повідомляє "ВВС Україна".

9 травня у столиці Білорусі, Мінську, незважаючи на пандемію коронавірусу, відбувся парад, присвячений 75-річчю закінчення Другої світової війни. Міністерство оборони Білорусі оголосило про участь у параді 4 тис. військовослужбовців, 185 одиниць гусеничної та колісної техніки. Трибуни для глядачів було розраховано на 11 тис. осіб, вони були майже повністю заповнені. Мало хто був у масках.

Президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що "навіть думка зрадити традиціям, які ось уже 75 років прославляють історію великого подвигу переможців, для нас неприпустима".