Верзілов: Не думаю, що мене хотіли вбити. Найімовірніше, був такий акт залякування
За словами учасника російської групи Pussy Riot і видавця "Медиазоны" Петра Верзілова, вбивство російських журналістів у Центральноафриканській Республіці, як і отруєння колишнього шпигуна РФ Сергія Скрипаля та його доньки Юлії у британському Солсбері, "мають досить демонстративний характер". Верзілов уважає, що отруєння могло бути актом залякування.
Учасник російської групи Pussy Riot і видавець "Медиазоны" Петро Верзілов заявив в інтерв'ю "Медузе", що його отруєння навряд чи було спробою вбивства.
За його словами, вбивство російських журналістів у Центральноафриканській Республіці, як і отруєння колишнього шпигуна РФ Сергія Скрипаля та його доньки Юлії у британському Солсбері, "мають досить демонстративний характер".
"Якщо ви будете поводитися так, ми поводитимемось так. Будьте готові до того, що вас усіх уб'ють", – сказав Верзілов.
"Те, що з тобою сталося, ти вважаєш явищем із цього ряду?" – запитав журналіст.
"Зі мною дуже незрозуміло, чого вони цим хотіли добитися. Але, мабуть, так. Хоча, наприклад... лікарі кажуть, що якби я був один вдома у себе в Москві без когось, хто міг би викликати швидку допомогу, найімовірніше, я помер би. Так працює цей нервовий агент, він досить швидко паралізує все тіло, і ти поступово затухаєш. Якщо нікого немає з тобою поруч протягом 12 годин, у тебе шансів уже, найімовірніше, немає", – продовжив Верзілов.
На запитання, чи хотіли його вбити, Верзілов відповів: "Дуже не хочеться говорити про це".
"Я не думаю. Не думаю, що мене хотіли вбити. Найімовірніше, якщо фантазувати на цю тему, справді, був такий акт залякування, чи що", – сказав він.
Відповідаючи на запитання, яка кінцева мета його групи, яка займається розслідуванням вбивства російських журналістів у ЦАР, якщо "навіть незаперечні докази не діють", як показала ситуація в Солсбері, Верзілов сказав: "Я не згоден, що не діють".
"Мені здається, те, що Bellingcat і The Insider змогли накопати, – дуже важливо для розуміння всієї ситуації. Це, звичайно, жахливо дискредитує все, що [влада] намагається зробити. Виявлення реальних відомостей, що стосуються вбивства в Африці, є дуже важливим завданням, яке треба вирішувати", – продовжив Верзілов.
Він зазначив, що поки йому складно сказати, коли оприлюднять результати розслідування вбивства в ЦАР.
"Складно сказати, коли настане цей момент, щоб [виступити] серйозно і сенсаційно. Треба рити далі. Африка, з одного боку, це бездонна бочка, а з іншого – там люди зовсім по-іншому сприймають події, це може зіграти нам на руку. Я не думаю, що група, яка вбила хлопців, просто звалилася з Чаду і поскакала назад у Чад на бойових верблюдах. Це, напевно, якісь місцеві люди, пов'язані з якимись місцевими силовиками. Можливо, навіть під контролем наших. Завжди є надія, що у процесі дослідження ситуації будуть з'являтися відомості про те, що хтось – Герой Росії", – додав Верзілов.
Про загибель у ЦАР журналіста Орхана Джемаля, оператора Кирила Радченка і режисера Олександра Расторгуєва стало відомо 31 липня. У партнерстві з "Центром управління розслідуваннями" (ЦУР) група знімала документальний фільм про діяльність російських найманців.
11 вересня Верзілова доправили в токсикореанімаційне відділення однієї з лікарень Москви у важкому стані. Лікарі підозрювали отруєння ліками. Рідні Верзілова стверджували, що він не приймав ніяких препаратів. 14 вересня Верзілов прийшов до тями. Його доправили у берлінську клініку "Шаріте". Фахівці клініки припустили, що активіста отруїли, але передозування ліками не було.
Як повідомила учасниця Pussy Riot Надія Толоконникова, медики схиляються до висновку, що видавця "Медиазоны" могли отруїти "спеціально розробленою військовою отрутою". За її словами, незадовго до отруєння Верзілов отримав електронною поштою звіт про розслідування вбивства російських журналістів у ЦАР.
26 вересня активіста виписали з "Шаріте". Сам Верзілов уважає, що співробітники ГРУ випробували на ньому "новий отруйний коктейль". У "Шаріте" заявили, що поки не виявили отруйної речовини.
Скрипаля і його дочку Юлія було отруєно у березні 2018 року у британському Солсбері нервово-паралітичним агентом "Новачок". Їм вдалося вижити після замаху. Згідно з розслідуванням групи Bellingcat, один із підозрюваних у замаху на Скрипалів – полковник ГРУ, Герой Росії Анатолій Чепіга.