Зубов: Путін ніколи не віддасть Японії острови з Великої Курильської гряди
Президент РФ Володимир Путін, найімовірніше, готовий розглянути варіант передання Японії Малої Курильської гряди. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив російський історик, опозиціонер Андрій Зубов.
Президент Росії Володимир Путін не віддасть Японії острови Великої Курильської гряди. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив російський історик, опозиціонер Андрій Зубов.
"Це стара історія. У 1956 році [перший секретар ЦК КПРС Микита] Хрущов запропонував укласти мирну угоду і водночас передати японцям так звану Малу Курильську гряду. Вони тоді відмовилися, оскільки хотіли отримати ще й південні острови Великої Курильської гряди. По суті, Путін повернувся до пропозиції Хрущова, якої за радянських часів ніколи й не скасовували. Узагалі, повернення Малої Курильської гряди – цілком природна річ: ми укладаємо угоду й віддаємо вам острови, якими володіємо незаконно. Поки мирної угоди немає, Росія за правилами війни продовжує контролювати ці острови. Путін запропонував повернутися до цієї логіки. А японці кажуть, що два острови основної гряди не входять у Курильську гряду. Це нісенітниця. Подивіться будь-яку географічну карту", – зазначив історик.
Він уважає, що в найближчій перспективі проблему Курильських островів сторонам розв′язати не вдасться.
"Обізнані люди кажуть, що з імовірністю 80% Росія виграє справу щодо Курильських островів у будь-якому міжнародному суді, оскільки має права на Велику Курильську гряду. Я думаю, Путін ніколи не віддасть Японії острови з Великої Курильської гряди. А от повернення до варіанта Хрущова цілком імовірне. Але до нього вже навряд чи вдадуться самі японці. Їхній розрахунок такий: або все, або нічого. Тому я поки не бачу перспектив для розв′язання питання Курильських островів. Найімовірніше, просто поговорять і нікуди не просунуться", – резюмував Зубов.
Після Другої світової війни острови Курильської гряди – Ітуруп, Кунашир, Шикотан і група Хабомаї – увійшли до складу СРСР. Японія оскаржує це і домагається повернення островів під юрисдикцію Токіо. Через суперечки про Курильські острови Японія і РФ досі не уклали мирної угоди після закінчення Другої світової.
У жовтні 2018 року прем'єр-міністр Японії Сіндзо Абе заявив, що готовий укласти мирну угоду з Росією після того, як Курильські острови увійдуть до складу Японії.
У листопаді на зустрічі в Сінгапурі з президентом Росії Володимиром Путіним японський прем'єр пообіцяв, що в разі передання Японії островів із числа Курильських на них не будуть розміщувати військові бази США.
Прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков заявив у листопаді, що про автоматичне передання островів Японії на переговорах не йдеться.
1 січня 2019 року Абе зазначив, що передання Курильських островів Японії не має викликати проблем у громадян Росії, які проживають на цій території.
8 січня японське видання Yomiuri Shimbun із посиланням на джерела, наближені до російсько-японських переговорів, повідомило, що Японія запропонує РФ відмовитися від взаємних компенсацій щодо Курил.