"Афганістан не буде використано проти будь-кого". "Талібан" дав першу пресконференцію після приходу до влади

"Талібан" пообіцяв, що жінки зможуть працювати, якщо будуть "жити за шаріатом"
Фото: EPA
Бойовики руху "Талібан", які захопили владу в Афганістані, увечері 17 серпня дали першу пресконференцію. Одним з основних спікерів був прессекретар руху Забіхулла Муджахід. BBC опублікувала відео заходу.

Муджахід пообіцяв, що "Талібан" незабаром змінить країну в позитивний бік – ідеться про "дуже серйозні кроки для поліпшення економіки з допомогою інших країн".

Його також запитали про "Аль-Каїду" – раніше сьогодні генсек НАТО Єнс Столтенберг попередив про ймовірні дистанційні удари по Афганістану в разі появи "Аль-Каїди" або інших терористів, які планують атаки проти країн – учасниць НАТО. Представник талібів пообіцяв, що ніхто не буде атакувати інші країни з території Афганістану.

"Ми не надамо іноземцям, які хочуть заподіяти шкоду або загрожувати безпеці інших країн, місця в Афганістані... Афганістан не буде використано проти будь-кого. Ми можемо запевнити в цьому міжнародну спільноту", – сказав Муджахід.

Муджахід звернувся до жителів Афганістану і запевнив, що вони в безпеці. За його словами, угруповання зараз активно працює над формуванням уряду, "куди входитимуть усі партії".

Те саме стосується й жінок. "Усі наші сестри, усі наші жінки в безпеці. Наш Бог, наш Коран говорить, що жінки – дуже важлива частина нашого суспільства", – заявив Муджахід. За його словами, якщо афганські жінки будуть жити за шаріатом, "ми будемо щасливі, вони будуть щасливі і зможуть працювати".

Телерадіокорпорація зазначає, що хоча, за словами спікера талібів, жінкам буде дозволено працювати "в межах наших ісламських законів", він не уточнив, що це означає на практиці. BBC нагадала також, що раніше за публічні виступи на захист освіти для жінок і дівчат "Талібан" убивав.

Він також заявив, що таліби обіцяють поважати пресу, і "якщо ЗМІ працюватимуть за нашими ісламськими правилами, за шаріатом, вони можуть працювати і вільно транслювати". Він закликав ЗМІ до "збалансованого і справедливого" висвітлення подій, додавши, що "якщо вони будуть чесними, то можуть критикувати нас".

Водночас спікер талібів попередив, що "ЗМІ не мають працювати проти нас". Також він сказав, що журналісти "не мають працювати проти національних цінностей", цитує Associated Press.

Щодо амністії чиновникам колишнього уряду Афганістану Муджахід підтвердив: "Ми всіх амністували, помсти немає". Він пообіцяв також, що "ніхто не прийде по афганців, які працювали зі США, для них небезпеки немає".

Окрім того, Муджахід пообіцяв, що "Афганістан більше не буде країною, де вирощують опіум".

Контекст:

Ісламістський рух "Талібан" було утворено 1994 року, із 1996-го до 2001 року він був при владі в Афганістані, контролював більшу частину території країни. У цей період неодноразово фіксували факти жорстокого ставлення "Талібану" до жінок, зокрема забивання камінням і публічні страти, нагадало Associated Press.

Після терактів 11 вересня 2001 року у США і відмови "Талібану" видати лідера терористичної організації "Аль-Каїда" Усаму бен Ладена в Афганістан було введено американські війська. Уряд "Талібану" було повалено, таліби розпочали бойові дії проти влади.

У лютому 2020 року представники США і руху "Талібан" підписали мирну угоду, яка передбачає виведення іноземних військ з Афганістану протягом 18 місяців після її підписання.

Ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася на тлі виведення американських військ, яке почали у квітні 2021 року. Станом на 15 серпня рух "Талібан" узяв під контроль практично всю країну, зокрема столицю Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані цього самого дня втік за кордон. Його точне місцеперебування невідоме.

На тлі наступу "Талібану" іноземні держави почали евакуацію своїх громадян. Цей процес було паралізовано через те, що 16 серпня в аеропорту Кабула панував хаос, і аеропорт скасував усі комерційні рейси. 17 серпня процес евакуації відновився, хоча міністерка оборони Франції Флоранс Парлі повідомила, що блокпости талібів ускладнюють доступ до аеропорту.