Ахеджакова: Сталін – це розстріляні люди, це те саме, що і Лукашенко. Я не знаю, де гірше
Російська актриса Лія Ахеджакова в інтерв'ю "Радые Свабода", оприлюдненому 9 грудня, заявила, що з квітами і в білих сукнях протистояти чинній владі в Білорусь неможливо.
"Тепер я розумію, що "проти лому немає прийому", за такої агресії, за такого фашизму (фашизму чистої води) квіточками, білими сукнями й інтелігентністю протистояти практично неможливо", – сказала актриса.
Вона назвала Олександра Лукашенка катом, якого захищено з усіх боків.
"Поки при ньому армія, водомети й усе інше, беззбройні люди нічого не зможуть. Навіть більше, історія нам показує, що революція не має користі", – зазначила Ахеджакова.
Говорячи про ймовірний діалог із Лукашенком, актриса розповіла історію про те, як в 10-річному віці написала лист радянському диктатору Йосипу Сталіну з проханням надіслати ліки проти туберкульозу її матері.
"Я не розуміла тоді, хто такий Сталін. Ліки доставили з Риги. Я не знаю, які прохання ця людина може виконати... Що стосується моєї історії, то до Сталіна це не дійшло, не асоціюйте із цією фігурою. Знайшлася добра людина, яка прочитала лист піонерки і звернулася до ризького заводу, який тоді першим почав виготовляти ліки проти туберкульозу. Це не товариш Сталін. Сталін – це зовсім інше: це розстріляні люди, це те саме, що і Лукашенко. Я не знаю, де гірше", – додала Ахеджакова.
У Білорусі з 9 серпня тривають масові акції протесту. Учасники демонстрацій вважають, що результати голосування на виборах президента сфальсифікували. За офіційними даними, перемогу здобув чинний на той момент президент країни Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли акції протесту в Білорусі, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі і водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів. Відомо ще про одного загиблого, Романа Бондаренка, внаслідок сутички невідомих у масках із місцевими жителями в Мінську. Конфлікт стався через біло-червоно-білі стрічки.
За даними Тихановської, загиблих восьмеро.
Лукашенко 23 вересня вступив на пост президента. Уперше в історії Білорусі церемонії інавгурації не анонсували і не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнала інавгурації Лукашенка.
Євросоюз 2 жовтня ввів обмежувальні заходи проти 40 осіб, відповідальних за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів. 6 листопада ЄС ввів санкції проти Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, і ще 14 білоруських чиновників. До санкцій приєдналася Україна.