Алієв заявив, що "під вірменською окупацією" залишається вісім азербайджанських сіл

Алієв наголосив на важливості деокупації азербайджанських сіл
Фото: ЕРА

Вірменські сили ще не вийшли з восьми сіл Азербайджану, заявив 7 жовтня президент Азербайджану Ільхам Алієв у телефонній розмові із президентом Ради Європейського союзу Шарлем Мішелем. Про це інформує пресслужба Алієва.

Мова про це зайшла під час обговорення подій у Нагірному Карабаху, де у вересні відбулися бойові дії, після яких було ліквідовано так звану Нагірно-Карабаську республіку.

"Алієв наголосив, що центральний уряд надає вірменським жителям Карабаху гуманітарну допомогу, повідомив, що почали процес їхньої реєстрації. Президент Азербайджану підкреслив, що саме горезвісний режим змусив вірмен покинути територію й переїхати звідти. Повідомивши, що вісім сіл Азербайджану досі залишається під вірменською окупацією, президент Ільхам Алієв наголосив на важливості визволення цих сіл від окупації", – ідеться в релізі.

За версією Баку, "зі свого боку Шарль Мішель висловив готовність Європейського союзу продовжувати зусилля, спрямовані на нормалізацію вірменсько-азербайджанських відносин".

Контекст:

Територія Нагірного Карабаху розташована на Південному Кавказі. 1991 року Нагірний Карабах за підтримки Вірменії оголосив про незалежність від Азербайджану. Відтоді конфлікт навколо регіону не припинявся, неодноразово переходячи у збройні сутички та повномасштабні бойові дії. Наймасштабніший за останні роки воєнний конфлікт, який тривав півтора місяця, вибухнув восени 2020 року. За даними ЗМІ, тоді загинуло приблизно 7 тис. людей.

У ніч на 10 листопада представники Вірменії, Азербайджану та Росії (як посередника) підписали заяву про припинення війни в Карабаху. Згідно з домовленостями, уздовж лінії зіткнення у Нагірному Карабаху розмістили 1960 російських миротворців. Азербайджан здобув право зайняти частину районів, після чого між країнами були нові загострення.

За день проведення Азербайджаном "антитерористичних заходів", 20 вересня 2023 року, "влада" невизнаної Нагірно-Карабаської республіки оголосила про рішення припинити вогонь. Згідно з домовленістю, регіон покинуть підрозділи армії Вірменії, а збройні формування "армії оборони Нагірного Карабаху" буде роззброєно. Видання "Кавказский узел" зазначило, що Азербайджан здобув контроль над регіоном унаслідок фактичної капітуляції Степанакерта.

28 вересня "влада" невизнаного Нагірного Карабаху оголосила про припинення існування "республіки" з 1 січня 2024 року. Понад 100 тыс. карабаських вірмен покинули регіон.