Аргентина зафіксувала ризик небезпеки кровотеч і тромбозу після застосування "Супутника V"

Усього Аргентина виявила 23 804 випадки побічних реакцій, пов'язаних із введенням російської вакцини
Фото: EPA
МОЗ Аргентини 2 квітня опублікувало звіт, у якому містяться дані про два випадки імунної тромбоцитопенії, імовірно пов'язані із застосуванням російського препарату "Супутник V". Увагу на ці дані 15 квітня звернув "Фармацевтический вестник".

Як зазначають автори статті, імунна тромбоцитопенія пов'язана з утворенням антитіл, які спрямовані проти антигенів власних тромбоцитів. За імунної тромбоцитопенії підвищений ризик кровотеч і тромбозів.

Водночас керівниця Росздоровнагляду Алла Самойлова заявляла, що під час проведення фармаконагляду не виявлено жодного випадку тромбозів після введення "Супутника V".

У документ потрапили відомості про побічні дії після 1,5 млн уколів. Отже, потенційно небезпечний побічний ефект зафіксовано в 0,008% випадків.

Усього Аргентина виявила 23 804 випадки побічних реакцій, пов'язаних із введенням російської вакцини. Це 1640,5 випадків на 100 тис. доз. Найбільша кількість випадків пов'язана з реакціями, зазначеними в інструкції препарату: лихоманкою, головним болем, грипоподібним синдромом, реакцією на місці уколу. Виявлено алергічні реакції легкого та середнього ступеня у 362 випадках.

Серед рідкісних реакцій на російську вакцину, яких не вказано в інструкції до препарату, окрім імунної тромбоцитопенії в Аргентині також виявили п'ять випадків анафілаксії.

Контекст:

Вакцину "Супутник V" зареєстрували в Росії 11 серпня 2020 року. Президент Росії Володимир Путін стверджував, що вона ефективна, формує стійкий імунітет і пройшла всі перевірки. За даними Російського фонду прямих інвестицій, станом на 1 квітня препарат "Супутник V" схвалили для використання у 59 країнах.

Водночас вакцина зазнала критики в науковій спільноті, оскільки її зареєстрували до проходження третьої фази клінічних випробувань. У Росії заявляли про 95-відсоткову ефективність. У міжнародному журналі The Lancet опубліковано інформацію про ефективність на рівні 91,6%.

Водночас деякі російські вчені зазначали, що прискорений підхід до реєстрації вакцини суперечить науковим і етичним нормам розроблення ліків. Ті росіяни, яким зробили щеплення, скаржилися на різні побічні ефекти – лихоманку, втрату нюху, підвищення тиску.