Байден: Наші сили не брали й не братимуть участі в конфлікті з російськими військами в Україні

Байден повторив, що США допомагатимуть Україні, але не відправлять туди свої війська
Фото: EPA
Президент США Джо Байден під час щорічного послання в Конгресі 1 березня висловив солідарність з українським народом, але повторив, що США не вводитимуть війська в Україну. Текст його звернення опубліковано на сайті Білого дому.

Він сказав, що США і далі надаватимуть Україні військову, економічну та гуманітарну допомогу.

"Але поясню: наші сили не брали й не братимуть участі в конфлікті з російськими військами в Україні. Наші сили прямують до Європи не для того, щоб воювати в Україні, а для захисту наших союзників по НАТО – у разі, якщо [президент РФ Володимир] Путін вирішить продовжувати рухатися на захід", – сказав Байден.

Президент США зазначив, що для захисту країн НАТО Польщі, Румунії, Латвії, Литви та Естонії – він мобілізував американські війська.

"Як я чітко дав зрозуміти, Сполучені Штати та наші союзники захищатимуть кожен дюйм території країн НАТО", – наголосив він.

Українська влада закликає західних союзників закрити небо над Україною, щоб зменшити кількість обстрілів із боку Росії.

Але у США заявили, що це "не найкраща ідея".

"Це, фактично, означало б, що американські військові збиватимуть літаки, російські літаки. Це, безумовно, ескалація... Цього не хоче робити президент. Це всі причини, чому це не найкраща ідея", – сказала речниця Білого дому Джен Псакі в інтерв'ю MSNBC 28 лютого.

Контекст:

Уранці 24 лютого Путін оголосив про вторгнення російських військ до України. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація та денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) та сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по низці аеродромів та інших військових об'єктах. Російські війська атакують житлові квартали, дитячі садки й лікарні. За даними української сторони, РФ застосовує в Україні реактивні системи залпового вогню "Град" і "Ураган".

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що Путін розпочав повномасштабну війну проти України й закликав світ відреагувати. В Україні оголосили воєнний стан і загальну мобілізацію.

Окупаційні війська вже підійшли до Києва. 25 лютого мер столиці Віталій Кличко повідомив, що місто вступило у фазу оборони, у деяких районах лунають постріли й вибухи. В Офісі президента вважають, що мета Росії окупувати столицю, усунути легітимне керівництво України (імовірно, шляхом убивства) і поставити маріонеткове.

За даними Міноборони України станом на 2 березня, загальні втрати російських окупантів становили 5,8 тис. осіб. Водночас у міністерстві оборони РФ приховували втрати серед особового складу і визнали їх лише на четвертий день війни, не уточнюючи кількості. Жертвами російської агресії стали, станом на 28 лютого, 352 мирні жителі, зокрема 16 дітей, поранення дістало 2040 людей.

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що окупанти з першої години вторгнення б'ють по цивільній інфраструктурі. За словами президента, дії російських окупаційних військ в Україні мають ознаки геноциду.

27 лютого Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН, вимагаючи "притягнути Росію до відповідальності за спотворення поняття геноциду для виправдання агресії". Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну.

Через вторгнення РФ до України західні країни наклали на Росію санкції. Обмеження, зокрема, стосуються великих російських банків, нафтового ринку Росії та групи наближених до Путіна чиновників та їхніх дітей. Після того як Росія відмовилася припинити агресію проти України, ЄС, США, Великобританія та Канада вирішили включити до списку санкцій самого Путіна. Крім того, ЄС ввів санкції проти Центробанку Росії (заборонив операції, пов'язані з управлінням його резервами й активами, після чого рубль упав до історичного мінімуму). Найближчими днями деякі російські банки від’єднають від міжнародної міжбанківської системи SWIFT.