Байден поговорив із Макроном після його візиту до Москви та Києва

Байден і Макрон говорили про зусилля зі стримування РФ, зазначили в Білому домі
Фото: EPA
Президент Джо Байден під час телефонної розмови 9 лютого з президентом Франції Еммануелем Макроном обговорив нарощування РФ військ поблизу кордонів України.

Про це йдеться в релізі, опублікованому на сайті Білого дому.

"Вони обговорили нещодавні зустрічі президента Макрона в Росії та Україні. Вони також говорили щодо продовження дипломатичних зусиль і зусиль зі стримування, яких вживають у тісній співпраці з нашими союзниками і партнерами у відповідь на нарощування Росією військової могутності біля кордонів України", – зазначено в релізі.

Прессекретарка Білого дому Джен Псакі на брифінгу 9 лютого анонсувала розмови Байдена "з низкою інших європейських колег протягом тижня".

За її словами, у Вашингтоні поки що не можуть дати оцінку того, наскільки вдалою була зустріч Макрона з президентом РФ Володимиром Путіним.

"На що ми звертаємо увагу… так це не на повідомлення про підсумки зустрічі, а на те, чи робить Росія кроки з деескалації. Вона цього не робить. Ми, звісно, сподіваємось, що це зміниться", – сказала Псакі, її цитує сайт Білого дому.

Байден поговорив із Макроном 6 лютого перед його зустріччю з Путіним у Москві. Це була друга телефонна бесіда лідерів США та Франції протягом тижня, перша відбулася 2 лютого.

7 лютого Макрон провів переговори з Путіним, які тривали понад п'ять годин. Після них президенти дали пресконференцію, де, зокрема, лідер РФ сказав, що побоюється вступу України до НАТО, і прокоментував Мінські угоди. Путін також заявив, що готовий запропонувати п'ятому президентові України, народному депутату від "Європейської солідарності" Петрові Порошенку політичний притулок у РФ.

Агентство Reuters 8 лютого повідомило, що Путін під час переговорів нібито пообіцяв Макрону не робити нових військових маневрів неподалік України. Прессекретар Путіна Дмитро Пєсков сказав, що не чув таких повідомлень.

У Білому домі не стали прогнозувати дії Путіна після переговорів із Макроном щодо України.

Макрон прибув до Києва 8 лютого. Під час зустрічі з президентом Володимиром Зеленським вони обговорили мирне врегулювання ситуації на Донбасі та саміт "Нормандської четвірки".

Після розмови з Макроном Зеленський повідомив, що Франція передасть Україні нову фінансову допомогу в розмірі €1,2 млрд для стабілізації економіки.

Макрон, зі свого боку, розповів про свою зустріч із Путіним, яка відбулася напередодні. За словами президента Франції, Путін його запевняв, що він не є ініціатором ескалації.

Контекст:

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.

Глава Міноборони України Олексій Резніков розповів 7 лютого 2022 року, що біля кордону України розташовано 119 тис. російських військ наземного компонента. Вони перебувають у Білорусі, РФ, а також на тимчасово окупованих територіях у Криму та ОРДЛО.

США і НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.

Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд заявила в інтерв'ю Financial Times, яке вийшло 15 січня, що США мають 18 різних сценаріїв у разі вторгнення Росії в Україну. У Кремлі відповіли, що "теж різні сценарії розглядають".

У Білому домі повідомили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США занепокоєні переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.

28 січня Зеленський наголосив, що ситуація на кордоні не напруженіша, ніж на початку 2021 року, а висловлювання західних лідерів про наближення війну шкодять українській економіці.

За словами Резнікова, імовірність значної ескалації з боку РФ – низька.